Boards and Committees List

Open All Close All

5 on 5 Committee
The Chairman appoints 3 Commissioners to join the County Manager and Finance Director in meeting with 5 representatives from the Board of Education. The group meets on an as-needed basis to discuss issues related to Dare County schools and make recommendations to the Board of Commissioners.

Member NameTerm ExpirationAction
Charlotte White
Board Member, Board of Education
Bea Basnight
Chairman, Board of Education
Robert Woodard, Sr.
Chairman, Dare County Board of Commissioners
Rob Ross
Commissioner, Dare County Board of Commissioners
Candy Tilley
Finance Director, Board of Education
Dave Clawson
Finance Director, Dare County
Bobby Outten
Manager/Attorney, Dare County
John Farrelly
Superintendent, Board of Education
Mary Ellon Ballance
Vice Chairman, Board of Education
Wally Overman
Vice Chairman, Dare County Board of Commissioners

Meeting Info: As Needed , 12:00 AM , Dare County Administration Building, Room 185

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

### End of Page for 5 on 5 Committee ###


ABC Board
The Dare County Alcoholic Beverage Control (ABC) Board manages the sale of distilled spirits by promoting excellence in customer service, fiscal responsibility, operational effectiveness, and compliance with laws that govern the sale and use of alcoholic beverages in Dare County.

Term: 3 year term

Member NameTerm ExpirationAction
James Clark
August 2021 Appointed 09/15; Reappointed 8/18;
Bobby Owens
August 2021 Appointed 06/11; Reappointed 08/12, 08/15, 08/18;
Fields Scarborough, Sr.
August 2023 Appointed 08/14; Reappointed 08/17; 07/20
Joe Tauber
August 2021 Appointed 09/15; Reappointed 08/18;
Ray White
Chairman
August 2022 Appointed 05/08; Reappointed 08/10, 08/13, 08/16; 08/19

Meeting Info: Third Tuesday of the Month , 12:00 PM , ABC Store in Manteo

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Rondall Tillett replaced David Mizelle and Aubrey Heath appointed to fill unexpired term of Leon Daniels 8/94
Carl Hayes replaced Aubrey Heath 8/98
Guy Midgett replaced Ray White 8/07
Ray White appointed to fill unexpired term of Guy Midgett 5/08
Bobby Owens appointed to fill unexpired term of Rondal Tillett 6/11
Fields Scarborough, Sr. replaced Carl Hayes 8/14
On 8/3/15, the Dare County BOC voted to increase the size of the ABC Board from 3 to 5 members
Joe Tauber and James Clark were appointed 9/8/15
Ray White reappointed 8/5/19
Fields Scarborough reapptd. 7/20

### End of Page for ABC Board ###


Aging Advisory Council
The Area Agency on Aging is the organization mandated under the provisions of the Older American's Act of 1965 to work on behalf of older adults and their caregivers in Region R. It is the Agency's mission to empower senior adults to enhance their quality of life through training, education, mediation, advocacy and coordination of services. The Council advocates on behalf of the senior population in their counties by reviewing and commenting on the laws, policies, actions and programs that affect older adults.

Member NameTerm ExpirationAction
Brandi Bohanan
February 2023 Appointed 02/01; Reappointed 02/03, 02/05, 02/07, 02/09, 02/11, 02/13, 02/15, 02/17; 2/19; 1/21
Kaye White
February 2023 Appointed 02/11; Reappointed 02/13, 02/15, 02/17, 02/19; 01/21

Meeting Info: Quarterly on a called basis and dates are determined at the annual meeting , 1:00 PM , Albemarle Commission

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Emma Jane McDermott replaced Clinton Crawford 2/93.
Brandi Rheubottom replaced Jay Burrus 2/01.
Bel Pitcher filled the unexpired term of Emma Jane McDermott 9/03.
Kaye White filled vacant seat (Bel Pitcher) 2/11.
Contact Person - 4/19 CONTACT PERSON: Jasmine S. Wilson, Aging Program & Contracts Specialist Albemarle Commission Area Agency on Aging 512 South Church Street Hertford, NC 27944

### End of Page for Aging Advisory Council ###


Airport Authority
The mission of the Dare County Airport Authority is to manage the operation, maintenance and improvement of air services and facilities for the use, convenience, and benefit of the air traveling public.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Joseph Blakaitis
July 2023 Appointed 07/15; Reappointed 07/19
Walton "Pete" Burkhimer, Jr.
July 2023 Appointed 07/19;
David Crownover
July 2023 Apptd. 6/20 to fill unexpired term of the late Chad Jones
Fred Newberry
August 2022 Appointed 01/16; Reappointed 08/18;
William Pope
April 2023 Appointed 04/15; Reappointed 04/19;
Charlie Davidson
Chairman
July 2022 Appointed 07/15, 07/18;
Wally Overman
County Commissioner
April 2022 Appointed 01/15; Reappointed 04/18;
George Henderson
Secretary
July 2023 Appointed 07/87; Reappointed 07/91, 07/95, 07/99, 07/03, 07/07, 07/11, 07/15; 07/19
Jack Shea
Treasurer
July 2022 Appointed 10/13; Reappointed 04/15, 07/18;

Meeting Info: 4th Wednesday of each month , 7:00 PM , Dare County Regional Airport

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Louise Dollard replaced Clarence Skinner who resigned 8/86.
John Watkins replaced Dwight Wheless who resigned 4/87.
Phelpie Edmondson resigned 8/86.
Russell Langley replaced Orman Mann who resigned 10/84.
Tommie Gray replaced Russell Langley who resigned 8/86.
Ellis Gray, Jr. replaced Lionel Shannon who resigned 3/87.
Phil Olear replaced Ellis Gray who resigned 2/90.
Charles Elms replaced Jim Welch who resigned 2/90.
William D. Smith replaced Ken Mann who resigned 2/90.
Lester Scarborough replaced Phil Olear
Louise Dollard replaced Harold Gray
Clarence Skinner replaced Sonny Ambrose 1/93.
Sammy Smith replaced Lester Scarborough.
Glenn Futrell replaced Charles Elms 12/93.
Paul Breaux replaced Mearl Meekins 3/94.
Al Jones replaced R.D. Sawyer, Jr. 4/94.
Davis Balance replaced John Watkins 4/94.
Charles Davidson replaced Louise Dollard 8/94.
Dwight Burrus replaced Paul Breaux 8/94.
Jack Overman replaced Dwight Burrus 2/96.
Eugene Thomas replaced Davis Balance 10/96.
Alvin Hibbs replaced Clarence Skinner 2/94.
Jay Wheless replaced Glenn Futrell.
Richard Johnson replaced Sammy Smith 4/99.
Olin Davis replaced Al Jones 7/99.
Warren Judge replaced Richard Mapp 7/99.
Connie Brothers replaced Eugene Thomas 2/01.
Linda Willey filled unexpired term of Warren Judge 2/01.
Bill Plyler filled unexpired term of Olin Davis 11/01.
George Wood filled unexpired term Alvin Hibbs 11/01.
Jack Shea replaced Jack Overman 7/02.
David Jack Kenny filled unexpired term of Bill Plyler 1/06.
Steven C. Evans filled seat left vacant by Jay Wheless 4/07.
Jon David Harden replaced Connie Brothers 4/07.
Dwight Burrus filled unexpired term of David Jack Kenny 1/08.
Phelpie Edmondson apptd to fill unexpired term of David Harden (resigned1/11) 4/11.
Ali Breaux replaced Steven Evans 8/11.
Deke Bolte filled unexpired term of Dr. Charles Davidson 6/13.
David Twiddy filled unexpired term of Ali Breaux 6/13.
10/13 - Comm. Jack Shea was appointed as the Commissioner representative to fill the unexpired term of Richard Johnson. Mr. Shea was originally appointed to the Airport Authority in July 2002.
10/13 – Max Dutton was appointed to fill the unexpired term of Jack Shea.
12/14 – Beverly Boswell was appointed to fill unexpired term of Max Dutton.
1/15 – Wally Overman was appointed to replace Beverly Boswell.
4/15 – William Pope replaced Phelpie Edmondson.
7/15 – Joseph Blakaitis replaced Linda Willey.
7/15 – Charles Davidson filled unexpired term of Dwight Burrus.
9/15 - Overman and Shea switched seats, making Wally Overman the Comm. representative & Jack Shea a regular member.
11/15 – Jack Thomson filled unexpired term of the late Deke Bolte.
1/16 – Fred Newberry filled unexpired term of the late Jack Thomson.
7/15- George H. Wood and David Twiddy, V resigned
Walton"Pete"Burkhimer, Jr. and Chad Jones appointed
6/20 - David Crownover filled the unexpired term of the late Chad Jones

### End of Page for Airport Authority ###


Albemarle Commission
Initially organized in 1969 under the direction of the U.S. Economic Development Administration, the Albemarle Commission is sanctioned by the federal government as the lead regional organization for North Carolina's Region R which includes Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates, Hyde, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell and Washington counties. The Commission works to address regional needs involving the development and enhancement of regional infrastructure; industrial recruitment business development, labor force development, travel and tourism, community reinvestment /rehabilitation, and health and human services.

Term: Term Limit - See Note In History Section

Member NameTerm ExpirationAction
Howard Swain
At-Large Representative
Rob Ross
Commissioner
Appointed 01/17; Reappointed 1/19;

Meeting Info: 3rd Thursday of every month , 6:30 PM , Albemarle Commission

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
In July 1997 the Albemarle Commission was restructured with the Board of Directors comprising of one county commissioner from each of the 10 counties and 4 additional delegates. Dare County will have one of the four appointments.
In December 2009 the Albemarle Commission revised their bylaws concerning Board appointments and length of terms. The revision states that a county’s elected representative will serve a two year term, beginning January 1st and may not serve more than two consecutive terms.
In August 2017, Executive Director Cathy Davison clarified that Elected Officials on the Albemarle Commission Board no longer have an expiration date for their appointments. They stay on the board until they are no longer an elected official or their County Board of Commissioners decides to replace them with another Commissioner.
Based on the Albemarle Commission by-laws, four counties, on a rotating basis, appoint an individual as their at-large member to serve a two year term.
Peregrine White served as the at-large member 1/2008-1/2010
Terry Gore served as the at-large member 1/2014-1/2016
7/97 - Richard Johnson apptd.
9/97 - Mary Berntsen apptd.
2/08 - Perry White apptd. as at large member.
1/14 - Terry Gore appointed as at large member.
1/13 - Comm. Robert L. “Bob” Woodard, Sr. replaced Comm. Richard Johnson.
1/17 – Comm. Rob Ross replaced Comm. Bob Woodard.
12/18 - Howard Swain was appointed as at large member

### End of Page for Albemarle Commission ###


Albemarle Region Resource Conservation and Development Council (RC&D)
The Albemarle Resource Conservation and Development Council, Inc. (ARCD) is a 501c3 non-profit organization serving the people of Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates, Hyde, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell and Washington Counties. The Council assists local governments and community groups in northeast NC with projects that protect land and water resources while promoting economic development.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Maggie May
September 2024 Appointed 09/2020

Meeting Info: February, May, September, December , 7:00 PM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Leon Daniels replaced Chuck Hester 2/05.
Cynthia Owens filled unexpired term of Leon Daniels 6/05.
Cynthia Owens resigned 7/08.
Michael Barr appointed 6/11 to fill vacant seat left by Cynthia Owens.
Ann Sinclair appointed 2/16 to fill vacant seat left by Michael Barr, who did not want to be reappointed.
Ann Sinclair resigned 1/31/2020
Maggie May apptd. to replace Ann Sinclair 9/2020

### End of Page for Albemarle Region Resource Conservation and Development Council (RC&D) ###


College of the Albemarle Board of Trustees
The Board of Trustees is the governing body of the College. Trustee responsibilities include making legal and financial decisions and approving the organization's mission, strategic goals, and objectives.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
David Reide Corbett
June 2021 Appointed 06/17;
Bob Woodard, Sr.
Commissioner
June 2024 Appointed 02/17; reappointed 6/2020

Meeting Info: , College of the Albemarle, Elizabeth City Campus

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Bill introduced to extend terms appointed in 1987 to five years. All other terms will be for four years. Received this information from Parker Chesson on May 1, 1987.
1/93 - Chris Seawell appointed to fill unexpired term of Louise Dollard.
9/96 - Geneva H. Perry appointed to fill unexpired term of Robert Williams.
11/99 - Richard Johnson appointed to fill unexpired term of Geneva Perry, who resigned.
6/06 - Fletcher Willey appointed to fill unexpired term of Chris Seawell.
6/11 - Jack Shea appointed to fill unexpired term of Richard Johnson.
12/11 - Warren Judge appointed to fill unexpired term of Richard Johnson (Jack Shea was appointed but never took the position.
2/17 - Chairman Bob Woodard was appointed due to the passing of Commissioner Warren Judge.
6/17 – David Reide Corbett replaced Fletcher Willey

### End of Page for College of the Albemarle Board of Trustees ###


Dare County Center Advisory Board
The Advisory Board works to advise and promote goals and policies to enhance the Dare County Center's operations and community outreach.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
Mitchell Bateman
August 2023 Appointed 08/14; Reappointed 08/17; 08/20;
Samantha Brown
August 2023 Appointed 12/16; Reappointed 08/17; 08/20;
Anastacia Davis
August 2021 Appointed 08/15; Reappointed 08/18;
Emily Hall
August 2023 Apptd 10/19 - to replace Paula Oliver who resigned; reapptd. 8/20;
Sara J. Hester-Smith
August 2022 Appointed 12/17; reapptd. 8/19
Daniel Otte
August 2022 Appointed 08/16; Reapptd. 8/19
Reha Otte
August 2022 Appointed 08/19;
Mary Pendill
August 2021 Appointed 08/14; Reappointed 08/15, 08/18;
Flossie Tugwell
August 2021 Appointed 08/10; Reappointed 08/12, 08/15, 08/18;
Tiffany Wescott
August 2021 Appointed 08/15; Reappointed 08/18;
Pamela Zafra
August 2023 Appointed 08/20;
Lynda Hester
Chairman
August 2022 Appointed 08/10; Reappointed 08/13, 08/16; 08/19;
Rob Ross
Commissioner
August 2023 Appointed 06/17; Reapptd. 8/20;

Meeting Info: 2nd Tuesday - monthly, (except June, July, August) , 9:00 AM , Dare County Center Conference Room

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Flossie Tugwell filled unexpired term of Betty Blanchard 8/10.
John Sibunka filled unexpired term of Doris Young 8/10.
Lynda Hester was appointed as an additional member 8/10.
John Robbins filled unexpired term of Jimmie Williams 6/12.
Suzy Barrett filled unexpired term of Catherine McCabe 2/13.
Ann Groves replaced James Harris 9/13.
Brooke McCord appointed to fill unexpired term of Malcolm Fearing 9/13.
Mitchell Bateman replaced Isabel Cooper 8/14.
Mary Pendill filled unexpired term of Betty Mann 8/14.
Margarette Umphlett replaced Virginia Tillett 12/14.
Tiffany Wescott replaced Suzy Barrett 8/15.
Anastacia Davis replaced Fred Brumbach 8/15.
Jean Councill replaced James Brown 8/16.
Daniel Otte’ replaced John Robbins 8/16.
Samantha Brown filled unexpired term of Brook McCord 12/16.
Robb Ross replaced Margarette Umphlett 6/17
Paula Oliver replaced Bea Basnight 8/17
Sarah Hester-Smith appointed to fill term of Jean Farr Councill who resigned 12/17
Lynda Hester, Sara Hester-Smith and Daniel Otte reapptd. Reha Otte' apptd to replace Rodney Benson 8/19
Emily Hall to replace Paula Oliver 10/19
Pamela Zafra appointed to fill vacancy of John Sibunka 8/20

### End of Page for Dare County Center Advisory Board ###


East Lake Community Center Board
Works to operate and maintain the East Lake Community Center for the use and benefit of all the residents of East Lake.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
Crystal Basnight
July 2022 Appointed 10/08; Reappointed 07/10, 07/13, 07/16; 07/19;
Erin Dennison
July 2022 Appointed 6/20 to fill unexpired term of Shelly Perrot
Ted Hemilright
July 2023 Appointed 03/12; Reappointed 07/14, 07/17; 07/20;
Rosemarie Doshier
Chairman
July 2021 Appointed 10/08; Reappointed 07/09, 07/12, 07/15, 07/18;

Meeting Info: Meets as needed , 7:00 PM , East Lake Community Center

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Asher Vandenburg replaced Ted Hemilright 7/97.
Earl Glenn Twiddy appointed to fill unexpired term of Steve Tyler 12/98.
Danny Rowe appointed to fill unexpired term of Asher Vandenburg 1/99.
John Sethman appointed to fill unexpired term of Earl G. Twiddy 11/99.
Willis Creef appointed to fill unexpired term of Danny Rowe 11/99.
Deanna Etheridge replaced Willis Creef 7/00.
Richard G. Perrot appointed to fill unexpired term of Deanna Etheridge 5/01.
Craig Burgess replaced Earl Twiddy 7/04.
Nancy Cahoon apptd. for 3 yr term 10/08.
Rosemarie Doshier filled unexpired term of John Sethman 10/08.
Crystal Basnight filled unexpired term of Violet Cahoon 10/08.
Brian Horne appointed to fill unexpired term of Craig Burgess 10/10 (term will expire 2013)
Shelly Perrot appointed to fill seat left vacant (last held by Ricky Perrot) 10/10
Ted Hemilright appointed to fill unexpired term of Nancy Cahoon 3/12
Joseph Sexton appointed to fill unexpired term of Brian Horne 3/12
Shelly Perrot resigned 4/2020
Erin Dennison appt. to fill Ms. Perrot term 6/20
Ted Hemilright reappointed 7/20

### End of Page for East Lake Community Center Board ###


Equalization and Review Board
The Board of Equalization and Review is a local citizen review board that hears property tax appeals from property owners in Dare County. Under North Carolina Law, each county must have an Equalization and Review Board to hear appeals of property values.

Term: 1 year term

Member NameTerm ExpirationAction
Charles Evans
December 2021 Appointed 02/16; Reappointed 12/16, 1/18, 12/18; 12/19; 12/20
Terry Gore
December 2021 Appointed 04/14; Reappointed 12/14, 12/15, 12/16, 1/18, 12/18; 12/19; 12/21
Skip Jones
December 2021 Appointed 02/08; Reappointed 12/08, 12/09, 12/10, 12/11, 12/12, 12/13, 12/14, 12/15, 12/16, 1/18, 12/18; 12/19; 12/20
Jeffrey Scott
December 2021 Appointed 02/16; Reappointed 12/16, 1/18, 12/18; 12/19; 12/20
Jonathan Waddill
December 2021 Appointed 02/16; Reappointed 12/16, 1/18, 12/18; 12/19; 12/20

Meeting Info: As Needed , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: $50

History:
John Receveur replaced Judy Johnson 1/93.Myra Ladd replaced Carl Parrot 1/93.
Alvin S. Hibbs replaced Keith Fearing 2/93.
Barbara Britt replaced Myra Ladd 1/95.
Curtis Creech replaced Ron Tillett 1/98.
Michael Davenport replaced Alvin Hibbs 12/01.
Bo Taylor replaced the late Curtis Creech 12/02
Kerwin Hoy replaced Bo Taylor 4/06
Skip Jones filled unexpired term of John Receveur 2/08
Talmadge Jones filled unexpired term of Kerwin Hoy 3/08
Terry Gore filled unexpired term of Barbara Britt 4/14
Jonathan Waddill replaced Bette Gray 2/16
Jeffrey Scott replaced Talmadge Jones 2/16
Charles Evans replaced Michael Davenport 2/16
12/19 Reapptment of: Nelson Jones, Jonathan Waddill, Jeffrey Scott, Terry Gore and Charles Evans

### End of Page for Equalization and Review Board ###


Extra Territorial Jurisdiction District (ETJ) - Town of Nags Head
Dare County appointee serves as a member of the Nags Head Planning Board as well as a member of the Nags Head Board of Adjustment and represents Dare County in the ETJ District.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
Peregrine White
Commissioner Appointee
May 2021 Appointed 06/15; Reappointed 5/18

Meeting Info:

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Peregrine White replaced Moncie (Punk) Daniels, 06/15

### End of Page for Extra Territorial Jurisdiction District (ETJ) - Town of Nags Head ###


Extra Territorial Jurisdiction District (ETJ) - Town of Southern Shores
This Board includes all of the Town of Southern Shores Planning Board members and a representative from Dare County.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
John Finelli
Dare County Appointee
June 2024 Appointed 07/09; Reappointed 06/12, 06/15, 06/18; 5/21

Meeting Info: Meets as Needed

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
n/a

### End of Page for Extra Territorial Jurisdiction District (ETJ) - Town of Southern Shores ###


Fessenden Center Advisory Board
This Advisory Board establishes goals and policies to enhance the Fessenden Center operation and community outreach consistent with the goals, objectives, and policies of Dare County. The overall objective is to develop procedures and operations that improve the quality of life through interaction of all age groups on Hatteras Island.

Term: 4 Year

Member NameTerm ExpirationAction
John Griffin
At Large
June 2024 Appointed 07/10; Reappointed 07/12, 07/16; 06/20
James Kenner
At Large
June 2023 Apptd. 06/19 filling the vacancy due to the death of Louise Rossiter
William Lengyel
At Large
June 2022 Appointed 12/12; Reappointed 07/14, 6/18;
Stephen Jennette
Buxton
June 2022 Appointed 11/08; Reappointed 06/10, 06/14, 06/18;
Marcie Shoemaker
Buxton, Chair
June 2022 Appointed 02/16; Reappointed 06/18; 06/20 apptd. as Chair
Danny Couch
Commissioner
June 2022 Appointed 06/17; Reappointed 06/18;
Forrest Paddock
Frisco
June 2022 Appointed 02/17; Reappointed 06/18;
Robyn (Hali) Easley
Hatteras
June 2024 Appointed 06/18; Reapptd. 06/20
Kenneth Brite
Rodanthe
June 2024 Appointed 02/17; 06/20
Keith Durham
Salvo
June 2024 Appointed 02/17; Reapptd. 06/20

Meeting Info: Quarterly , 12:00 AM , Fessenden Center, Buxton

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
3/97 Apptd. USCG Representative to seat on the Board. Though apptd.
in 3/97, term will expire 6/98 to keep consistent with other appointments.
10/97 - Commissioner Mac Midgett replaced Bobby Owens.
3/99 - George Volsky apptd. to fill unexpired term of Bill Barley.
3/99 - Kathy Kiddy apptd. to fill unexpired term of Tom Barclay.
5/99 - Jinny McBride apptd. to fill unexpired term of Jackie Leeling.
9/00 - Rev. Holt Clarke fill unexpired term of Rev. Jim Huskins.
Commissioner John Robert Hooper appointed to replace Mac Midgett.
5/02 - Michelle Edwards appointed to fill unexpired term of Jenny Hooper.
6/04 - Heidi Blackwood apptd. to fill expired term of George Volsky.
6/04 - Charles Moseley apptd. to fill expired term of Holt Clarke.
6/04 - Matt Caviness apptd. to fill expired term of Dave Umberger.
6/04 - Susan Gray apptd. to fill expired term of Michelle Edwards.
6/04 - Jennifer Kingery apptd. to fill expired term of Jane Oden.
1/05 - Commissioner Mac Midgett replaced John Robert Hooper.
3/06 - Allen Burrus replaced the late Mac Midgett.
6/06 - Jack Painter replaced John Leatherwood.
11/08 - Steve Jennette filled unexpired term of Ken Wenberg.
2/09 - Rev. Cory B. Oliver filled unexpired term of Rev. Charles Moseley.
6/09 - Cheryl Austin filled unexpired term of Kathy Kiddy.
6/09 - Danny Couch filled unexpired term of Jennifer Kingery.
7/10 - John Griffin filled unexpired term of Ormond Fuller.
7/12 - Mary Ellen D. Balance replaced Danny Couch.
3/14 - Laura Fiscus filled unexpired term of Cheryl Austin.
3/14 - Sonny Quidley filled unexpired term of Susan Gray.
2/16 - Marcie Shoemaker filled unexpired term of Heidi Blackwood.
2/17 – Kenneth Brite filled unexpired term of Laura Fiscus.
2/17 – Keith Durham filled unexpired term of Sonny Quidley.
2/17 – Forrest Paddock filled unexpired term of Jack Painter.
6/17 – Danny Couch appointed to replace Allen Burrus
2/18 - Louise Rossiter passed away
6/18 - Robyn (Hali) Easley filled unexpired term of Mary Ellen Ballance
6/19 - James Kenner filled at-large vac. due to death of Louise Rossiter
6/20 - Marci Shoemaker apptd. as Chair

### End of Page for Fessenden Center Advisory Board ###


Game and Wildlife Commission
As set forth by State General Statute, the Dare County Game and Wildlife Commission issues and renews blind licenses for all Dare County waters, maintains a map and record system defining site locations and licensees, and also hears and reviews all licensing disputes.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
Missy McPherson
District 1
July 2023 Appointed 07/17; Reapptd. 6/20
Edward Bow Meekins
District 1
July 2022 Appointed 07/13; Reappointed 07/16; 07/19;
Timmy Midgett
District 1
July 2022 Appointed 08/16; Reapptd 07/19;
Buddy Shelton
District 1
July 2021 Appointed 07/18;
George Henderson
District 2
July 2023 Appointed 08/77; Reappointed 08/90, 07/92, 07/94, 08/97, 08/00, 07/02, 07/05, 07/08, 07/11, 07/14, 07/17; 6/20
Robert Owens
District 2
July 2023 Appointed 07/17; Reapptd. 6/20
Phil Haywood
District 3
July 2021 Appointed 08/90; Reappointed 07/92, 07/94, 08/97, 08/00, 07/03, 07/06, 07/09, 07/12, 07/15, 07/18;
Dr. Andrew F. Horne
District 3
July 2021 Appointed 10/97; Reappointed 08/00; 07/03, 07/06, 07/09, 07/12, 07/15, 07/18;
Mike Johnson
District 3
July 2022 Appointed 11/05; Reappointed 07/07, 07/10, 07/13, 07/16; 07/19;
Kyle Perry
District 4
July 2023 Appointed 07/17; Reapptd. 6/20
Harvey Scarborough, Jr.
District 4
July 2021 Appointed 07/11; Reappointed 07/12, 07/15, 07/18;

Meeting Info: Once a month, August – December , 7:00 PM , Dare County Administrative Building

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: $25 per meeting $50 per meeting Chairman

History:
In order to create staggered terms enacted by the Gen. Assembly Atty. Al Cole recommended the following: Reappoint Timmy Midgett, David Pruitt, Bill Walker for 1 yr. Reappoint Bryan Perry, Earl Ray Mann, Sonny Briggs, George Henderson for 2 yrs. Reappoint Andrew Horne, Phil Haywood, William Wilson, Manson Meekins for 3 yrs. This action was done at the 8/7/00 DCBC mtg.
Timmy Midgett Mike Johnson and Edward Meekins reapptd. 07/19
Bill Walker replaced Randy O’Neal 8/86.
Phil Haywood replaced Robert D. Parker 1986.
Sonny Briggs replaced Ken Mann 8/90.
David Pruitt replaced Gary Dowdy 8/93.
Leland Midgett replaced Allen Burrus 7/94.
Barry Martin replaced John Booth, Jr. 7/94.
Bryan Perry replaced Leland Midgett 8/94.
6/24/96 Gen. Statute requires term to be 3 yrs Changed terms @direction of Cty Atty
William H. Wilson replaced Barry Martin 8/97.
Allan Newcomb replaced Ray Scarborough 8/97.
Dr. Andrew F. Horne replaced Allan Newcomb 10/97.
Timmy Midgett apptd to fill term of Harry Mann 12/98.
Mike Johnson apptd. to fill term of David Pruitt 11/05.
Buddy Shelton replaced Earl Ray Mann 7/08.
Harvey Scarborough, Jr. apptd. to fill term of William Wilson, 7/11.
Phil Sawyer apptd. to fill term of Manson Meekins 9/11.
Edward (Bow) Meekins replaced Bill Walker 7/13.
Eddie Twyne replaced Timmy Midgett 7/16.
Timmy Midgett apptd. to fill term of Eddie Twyne 8/16. Mr. Twyne is unable to serve at this time
Kyle Perry replaced Bryan Perry 7/17
Missy McPherson replaced Buddy Shelton 7/17
Robert Owens replaced Sonny Briggs 7/17
Buddy Shelton replaced Phil Sawyer 7/18

### End of Page for Game and Wildlife Commission ###


Hatteras Community Center Board
This Board operates and maintains the Hatteras Village Community Center.

Term: 2 year

Member NameTerm ExpirationAction
George Banks
June 2021 Appointed 06/97; Reappointed 06/17; 06/19
Dennis Robinson
June 2021 Appointed 06/17; Reapptd. 06/19
Rom Whitaker
June 2022 Appointed 03/03; Reappointed 07/04, 07/06, 07/08, 07/10, 07/12, 07/14, 07/16, 06/18; 06/20
Laura C. Young
June 2022 Appointed 6/18; Repptd. 6/20
Jeff Oden
June 2021 Appointed 3/1/21 to fill remainder of Ricki Shepherd term 6/21

Meeting Info: 3rd Wednesday of each month , 7:30 PM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Richard A. Midgett replaced Gary Austin 6/93.
Raymond Willis replaced Belinda Willis 7/95.
Ricki Shepherd appointed to fill unexpired term of Cora Simmons 10/96.
Shanklin Peele Jr. appointed to fill unexpired term of Bert Austin 1/97.
Ernie Foster, Jr. replaced Raymond Willis 6/97.
Rom Whitaker appointed to fill unexpired term of Shanklin Peele Jr. 3/03.
Richard Midgett apptd. for one year 6/03 in order to stagger terms.
George Banks and Dennis Robinson replaced Ernie Foster, Jr.and Geraldine Farrow 6/15.
Laura Young replaced Richard Midgett 6/18

### End of Page for Hatteras Community Center Board ###


Health and Human Services Board
The Consolidated Health & Human Services Board serves as the policy- making, rule-making, and administrative board for Dare County's Department of Health & Human Services. NCGS 153A-77 requires that “After the subsequent establishment of the Human Services Board, its Board shall be appointed by the Board of County Commissioners from nominees presented by the Human Services Board.” In accordance with the General Statute, the Consolidated Human Services Board reviews all applications and submits names of nominees to the Board of Commissioners for approval.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
L’Tanya Murray
At Large
September 2021 Appointed 06/15; Reappointed 09/17
Wally Overman
At Large
September 2024 Appointed 03/17; Reapptd. 8/20
Ervin Bateman
Commissioner
September 2021 Appointed 1/19;
Ashley Jackson
Community-at-Large
September 2022 Appointed 4/19;
Nick Kiousis
Community-at-Large
September 2022 Appointed 09/13; Reappointed 09/14, 9/18;
Janine Sewell
Community-at-Large
September 2024 Appointed 9/21/20
Tim Shearin
Community-at-Large
September 2023 Appointed 11/13; Reappointed 09/15; reappointed 11/19
Kaye White
Community-at-Large
September 2021 Appointed 11/13; Reappointed 09/17
Dr. James Woodson
Dentist
September 2023 Appointed 11/15; reapptd. 11/19
David Ryan
Engineer
September 2021 Appointed 09/13; Reappointed 09/17
Alexis Hodges
Nurse Member
September 2024 Appointed 09/13; Reappointed 09/16; 8/20;
Daniel Jones
Optometrist
November 2023 Apptd. 11/19
Kevin Phillips
Pharmacist
September 2022 Appointed 09/14; Reappointed 09/18;
Dr. Christian Lige'
Physician
September 2021 Appointed 09/13; Reappointed 09/17
Christopher Roberts
Social Worker
September 2022 Appointed 10/18
Mark Grossman
Veterinarian
September 2024 Appointed 03/16; Reappointed 09/16; 8/20

Meeting Info: 3rd Tuesday of every other month, unless specified otherwise , 6:30 PM , Dare County Department of Social Services

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: $100 per meeting

History:
9/14 Kevin Phillips replaced Steve Evans
1/15 Beverly Boswell appointed to fill unexpired term of Allen Burrus
6/15 L’Tanya Murray filled unexpired term of Brant Murray
11/15 Dr. James Woodson replaced Dr. J. Trahey Maner
3/16 Dr. Mark Grossman filled unexpired term of Dr. Steven Samson
3/17 Wally Overman appointed to fill unexpired term of Beverly Boswell
9/18 Kevin Phillips and Nichola Kiousis reapptd., seeking applicants to replace Tanya Barkley-Graham and Mary E. Gray
10/18 Christopher Robers appointed to replace Tanya Barkely-Graham Social Worker Seat
1/19 Ervin Bateman replace Bob Woodard
4/19 Ashley Jackson appointed to fill vacant At Large Seat
6/19 Janet Riddick passed away
11/19 Tim Shearin and James Woodson Reapptd., Dr. Daniel Jones apptd.
apptd. Janine Sewell to fill vacancy by Frank Hester 8/20- however Health Board needs to approve
after Health Board approval, Board appointed Janine Sewell 9/21

### End of Page for Health and Human Services Board ###


Jury Commission
The Jury Commission consists of three members to certify jurors. One member is appointed by the Senior Regular Resident Superior Court Judge, one by the Clerk of Superior Court, and one by the Board of Commissioners.

Term: 2 Year Terms

Member NameTerm ExpirationAction
Tammy Jennings
Clerk Appointee
Lou Ellen Quinn
Commissioner Appointee
August 2021 Appointed 11/17; Reapptd. 8/5/19
Dana Tillett
Judge Appointee
Replaced Scheryl Gray 8/19 per Dean M. Tolson, Clerk of Superior Court

Meeting Info: Every 2 years , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Joyce Sledge replaced Gwen White.
Janice Midgett replaced Ken Doughty.
Stella Hollingsworth replaced Joyce Sledge 8/95.
Kim Grimes replaced Janice Midgett 8/95.
Mona Meekins replaced Katherine Aguirre 8/95.
Sandra Robinson replaced Stella Hollingsworth 8/97.
Tammy Jennings replaced Kim Doughtie.
Alma Clark filled unexpired term of Sandra Robinson 11/11.
Lou Ellen Quinn filled unexpired term of Alma Clark, who resigned 11/17
Lou Ellen Quinn reapptd 8/5/19
Dana Tillett replaced Scheryl Gray as Judge Apptee

### End of Page for Jury Commission ###


Juvenile Crime Prevention Council (JCPC)
As outlined and funded by the Juvenile Justice Reform Act of 1998, Juvenile Crime Prevention Council assumes responsibility for assessing needs, funding community-based alternatives for troubled youth who enter the courts, and supporting prevention programs.

Term: 2 year

Member NameTerm ExpirationAction
Katherine Irby
4-H/SOS-At Large
June 2021 Appointed 01/03; Reappointed 10/04, 10/05, 10/07, 10/09, 10/11, 10/13, 10/15, 10/17; 06/19
Jennifer Karpowicz
Asst. District Attorney. or designee
June 2021 Appointed 07/09; Reappointed 06/11, 06/13, 06/15, 06/17; 06/19
Craig Albert
At Large
June 2021 Appointed 06/19
Nancy Griffin
At Large
June 2021 Appointed 06/15; Reappointed 06/17; 06/19
Marcus Hester-Smith
At Large
June 2021 Appointed 06/19;
Jamie Koch
At Large
October 2021 Appointed 04/21; Filling term of Todd Heineche
Marsha Ribner-Cady
At Large
June 2022 Appointed 06/10; Reappointed 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Laura Twichell
At Large
June 2021 Appointed 06/15; Reappointed 06/17; 06/19
Edward Hall, Jr.
Chief Court Counselor, or designee
June 2021 Appointed 06/18; Reapptd. 06/19.
Steve House
Commissioner
June 2021 Appointed 06/17; Reapptd. 06/19
Shannon Glaser
County Manager or designee
October 2021 Appointed 10/19;
Keith Letchworth
Director AMH/DD/SA or designee
June 2021 Appointed 01/16; Reappointed 06/17; 06/19
Robert Trivette
District Court Judge/Co. Comm. Appt.
June 2021 Appointed 01/12; Reappointed 06/13, 06/15, 06/17; 06/19
Sheila Davies
Health & Human Services
June 2021 Appointed 01/03; Reappointed 10/04, 10/05, 10/07, 10/09, 10/11, 10/13, 10/15, 10/17; 06/19
Pat Hudspeth
Juvenile Defense Attorney
June 2021 Appointed 03/08; Reappointed 03/09, 03/11, 03/13, 03/15, 06/17; 06/19
Gail Hutchison
Local Sheriff or designee
June 2021 Appointed 06/13; Reappointed 06/15, 06/17; 06/19
Jennifer Alexander
Member of Business Community
June 2022 Appointed 1/19; 06/20
Stephen Wescott
Member of Faith Community
June 2022 Appointed 11/11; Reappointed 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Tim White
Parks & Recreation
June 2022 Appointed 06/08; Reappointed 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Vance Haskett
Police Chief
June 2021 Appointed 01/08; Reappointed 07/09, 07/11, 07/13; 07/15, 07/17; 06/19
Michael Lewis
Rep. United Way/other Non-profit
June 2022 Appointed 02/16; Reappointed 06/16, 06/18; 06/20
Molly McGinnis
School Superintendent. or designee
June 2021 Appointed 03/18; Reapptd. 06/19
Chelsea Artzt
Student Representative
June 2021 Appointed 06/19;
Melinda Mogowski
Substance Abuse Professional
June 2022 Appointed 01/99; Reappointed 01/01, 01/03, 10/04, 10/06, 10/08, 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Lara Cate Wright
Youth Rep. under age 18
August 2021 Seat formerly held by Mollee Sinks Apptd. 08/19

Meeting Info: 2nd Tuesday of the Month , 12:30 PM , Dare County Administration Building

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Doug Oberbeck replaced Dave Cheesman 7/07
Tom Waite replaced Tim Hill 7/07
Jane Midgett replaced Betty Selby 7/07
Renee Welch replaced Amy Wells 7/07
Richard Martin replaced DuWayne Gibbs 7/07
Katie Lee and Kasey Rollinson filled vacant youth rep. positions 11/07
Vance Haskett appointed to fill unexpired term of Francis D’Ambra 1/08
Winfield Bevins replaced Jim Southern 6/08.
Tim White replaced Cliff Ogburn 6/08
Sarah Massey filled unexpired term of Tom Waite 10/08
Tom Williamson filled unexpired term of Jane Midgett 12/08.
Melinda Maher filled unexpired term of Renee Welch 12/08.
Sara Gist filled vacant at large student rep 12/08.
Richard Martin replaced Nancy Griffin 7/09.
Jennifer Karpowicz replaced Kimberly Pellini 7/09.
Kevin Brunk filled unexpired term of Winfield Bevins 7/09.
Lora Vann filled unexpired Sarah Massey 11/09.
Lora Gilreath filled unexpired term of Cole Beasley 6/10.
Marsha Ribner-Cady filled vacant at large seat 65/10.
Ron Bennett appointed to fill unexpired term of Eddie Lynch 1/11.
Tripp Hobbs replaced Richard Martin 6/11.
Jeff Deringer replaced Doug Oberbeck 6/11.
Richard Martin replaced Edgar Barnes 6/11.
Lynette Ford replaced Thomas Williamson 6/11.
Tony Gray replaced Melinda Maher 6/11.
Sheila Davies filled unexpired term of Tony Gray 11/11.
Stephen Wescott filled unexpired term of Kevin Brunk 11/11.
Kara Rap filled unexpired term of Elise Quidley 11/11.
Wes Rawles filled unexpired term of David Spruill 11/11.
Matthew Schofield filled unexpired term of Lynette Ford 6/12.
Natalie Evans filled unexpired term of Matthew Schofield 2/13.
Malinda Lathan filled unexpired term of Shelia Davies 2/13.
Teresa Twyne filled unexpired term of Tripp Hobbs 10/13.
Bobbie Lowe filled unexpired term of Sarah Massey 4/14.
Adam Leggett filled unexpired term of Bobbie Lowe 12/14.
Margarette Umphlett filled unexpired term of Virginia Tillett 12/14.
Appointment for Health Department combined with appointment for Social Services, (Health and Human Services) 2014.
Laura Twichell replaced Natalie Evans 6/15.
Nancy Griffin replaced Lora Gilreath 6/15.
Alejandra Monica-Sanchez appointed to fill unexpired term of Austin Banks 11/15.
Joshua Tolson appointed to fill unexpired term of Abby Haywood 11/15.
John Gardner filled unexpired term of Ron Bennett 1/16.
Keith Letchworth filled unexpired term of Adam Leggett 1/16.
Ryan Henderson filled vacant, at large seat 1/16.
Michael Lewis filled unexpired term of Lynn Bryant 2/16.
LaQreshia Bates-Harley filled unexpired term of Sherri Ellington 6/16.
Lionel Ray Robinson replaced Malinda Lathan 6/17
Steve House replaced Margarette Umphlett 6/17
Mollee Sinks filled the unexpired term of Alejandra Monica-Sanchez 9/17
Josh Houston filled the unexpired term of Joshua Tolson 11/17
Molly McGinnis filled the unexpired term of Teresa Twyne 3/18
John Gardner did not want to be reappointed, his replacement was deferred to later 6/18
Edward Hall, Jr. filled the unexpired term of LaQreshia Bates-Harley 6/18
Jennifer Alexander was appointed to fill the vacancy for member of the Business Community 1/19
Melanie Gonzalez appointed to fill vacant student repre. seat 1/19
Marcus Hester-Smith filled the at-large seat held by Lionel Robinson 6/19
Craig Albert apptd. to fill at-large seat held by Ryan Henderson 06/19
Chelsea Artzt apptd. to replace Melanie Gonzalez as student rep 06/19
Lara Cate Wright apptd to fill student repres vacancy 08/19
Bonnie Bennett and Richard Martin retired 9/19
Shannon Glaser to fill Bonnie Bennett and Heineche to replace Richard Martin

### End of Page for Juvenile Crime Prevention Council (JCPC) ###


Land Transfer Tax Appeals Board
This Board meets when someone disputes the amount of land transfer tax.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Jack Overman
Commissioner Appointee
June 2023 Appointed 06/11; Reappointed 11/15; 06/19
Jacqueline Ricks-Sample
Kill Devil Hills
June 2021 Appointed 06/13; Reappointed 06/17;
Lynne McClean
Kitty Hawk
June 2021 Appointed 06/17;
June Neri
Manteo
June 2021 Appointed 06/13; Reappointed 06/17;
Michael Siers
Nags Head
June 2023 Appointed 06/19 - and filled the seat formerly held by John Ratzenberger
Michael Stone
Southern Shores
June 2023 Appointed 11/15; Reapptd. 06/19

Meeting Info: The board only meets when there is an appeal. , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Barbara Connery replaced Manson Meekins who resigned 6/99.
Russell Langley replaced Smokey Broughton 8/99.
Robert Muller replaced Ronald Scott 8/99.
Robert Rallason reappointed for four year term 3/02.
Barbara Connery reappointed for four year term 4/02
June Neri replaced Jule Burrus 4/02.
Bill Fruit replaced Leo Antonucci 4/02.
Doug Seay replaced Bill Fruit 9/05.
Emilie Klutz replaced Doug Seay 1/06.
Doug Remaley replaced Bob Muller 9/07.
Jack Overman apptd. to fill seat left vacant by Russell Langley 1/08.
Jacqueline Ricks-Sample appointed to fill unexpired term of Robert Rollason 5/2010.
Michael Stone replaced James Perry, Town of Southern Shores 11/15.
John Ratzenberger replaced the late Doug Remaley, Town of Nags Head, 11/15.
Lynne McClean replaced Emilie Klutz
Michael Siers replaced John Ratzenberger - Town of Nags Head 06/19

### End of Page for Land Transfer Tax Appeals Board ###


Library Board - Dare
This Board establishes local policies within those set by the Regional Library Board and oversees the Library Trust Fund Budget, and also serves on the Board of the Dare County Library Foundation, a 501-C(3) tax- exempt organization. Meets quarterly.

Term: 3 year terms

Member NameTerm ExpirationAction
Ellen Bryson
June 2020 Appointed 08/11; Reappointed 06/14, 06/17;
Willard Haithcock, III
June 2021 Appointed 06/15; Reappointed 06/18
Lisa Phillips
June 2022 Appointed 08/11; Reappointed 06/13, 06/16; 06/19
Janice Willis
June 2020 Appointed 06/14; Reappointed 06/17;
Mike Hogan
Chairman
June 2020 Appointed 06/14; Reappointed 06/17;
Ervin Bateman
Commissioner
June 2021 Appointed 1/19; Commissioners appointed to this Board serve 4 year terms;

Meeting Info: 2nd Thursday in January, April, July and October , 10:00 AM , Rotates among three libraries (Manteo, Hatteras and Kill Devil Hills)

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Jack Hohmann was first appointed to the Board April 1977.
Robert Morrill replaced Harrison Baggerly 6/90.
Stella Green replaced Margot Tillett 6/90.
Helen Kleyla replaced Bea Mulford 6/92.
Nora Fucci replaced Cashar Evans 6/93.
Wayne Gray appointed to fill unexpired term of Jack Hohmann 11/93.
Martha Hohmann replaced Hilda Bayliss 6/94.
Pat Eure replaced Helen Kleyla 7/95.
Jan DeBlieu replaced Nora Fucci 6/96
Elizabeth Newman replaced Robert Morrill 6/96.
James Melvin replaced Stella Green 6/96.
Beth Storie replaced Martha Hohmann 6/97.
Cheryl Byrd replaced Polly Bernd 6/97.
Jan Willis replaced Ray Gray 6/97.
Cheryl Byrd moved to fill commissioner appointee position replacing Wayne Gray who resigned 8/98.
John (Possum) Silver appointed to fill position vacated by Cheryl Byrd 8/98.
Roger Allen replaced James Melvin 6/99.
Debbie Sauls replaced John Silver 6/00.
John Robert Hooper replaced Cheryl Byrd 3/01.
Dorothy Fink replaced Pat Eure 8/01.
Paul Charron filled unexpired term of Beth Storie 8/01.
Laura Perkins replaced Jan DeBlieu 8/02.
Mel Covey replaced Elizabeth Newman 8/02.
Lynne Hutchins replaced Roger Allen 11/02.
Betty Swanson replaced Jan Willis 6/03.
Amy Huggins filled unexpired term of Paul Charron 10/04.
Janis Cochrane apptd. to fill unexpired term of Mel Covey 1/05.
Mike Johnson apptd. to fill unexpired term of John Robert Hooper 1/05.
Lynne Foster apptd. to fill unexpired term of Dorothy Fink 10/05.
Michael Hogan apptd. to fill unexpired term of Debbie Sauls 10/05.
Commissioner Virginia Tillett replaced Commissioner Mike Johnson 2/08.
Fletcher Willey replaced Laura Catoe 7/08.
Karen Bachman replaced Janis Cochrane 7/08.
Joyce Bornfriend replaced Lynne Hutchins 7/08.
Donna Trivette replaced Betty Swanson 12/09.
William Pfeifer replaced Amy Huggins 12/09.
Elizabeth Gaimel replaced Michael Hogan 12/09.
Jerry Hart replaced Lynne Foster 6/10.
Ellen Bryson filled unexpired term of Fletcher Willey 8/11.
Lisa Phillips filled unexpired term of Jerry Hart 8/11.
Commissioner Margarette Umphlett replaced former Commissioner Virginia Tillett 12/14.
Sandra Carter replaced Donna Trivette 6/15.
Willard Haithcock replaced Elizabeth Gaimel 6/15.
Beverly Boswell filled unexpired term of William Pfeifer 6/16.
Rob Ross replaced Margarette Umphlett 6/17
Beverly Boswell resigned 4/17
Sandra Carter has moved and no longer resides in Dare County 6/18
Ervin Bateman replaced Rob Ross 1/19

### End of Page for Library Board - Dare ###


Library Board - East Albemarle Region
This Board serves as the governing board and sets policy for the eight libraries within the East Albemarle Regional Library System. The Board is responsible for setting region-wide policies, and approving and reviewing the regional budget. Regional library board members must be a member of the local library advisory board at the time of their appointment. Meets quarterly.

Term: 4 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Elizabeth Gaimel
July 2022 Appointed 07/10; Reappointed 07/14, 07/18;
Willard Haithcock, III
July 2020 Appointed 06/16;
Mike Hogan
April 2023 Appointed 4/19;

Meeting Info: Third Thursday of January, April, July and October , 10:00 PM , alternates in Camden, Pasquotank, Dare and Currituck

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Bea Mulford appointed to fill unexpired term of Wayne Gray 11/87.
Polly Bernd replaced Jack Hohmann 7/92.
Martha Hohmann replaced Bea Mulford 8/94.
Stella Green replaced Mary Lou Mankedick 8/94.
Ray Gray replaced Stella Green 7/96.
Jan DeBlieu appointed to fill unexpired term of Polly Bernd 8/97.
Pat Eure appointed to fill unexpired term of Martha Hohmann 8/97.
Elizabeth Newman appointed to fill unexpired term of Ray Gray 8/97.
Dorothy Fink appointed to fill unexpired term of Jan DeBlieu 12/01.
Jan Willis appointed to fill unexpired term of Pat Eure 12/01.
Laura Catoe appointed to fill unexpired term of Elizabeth Newman 8/02.
Paul Charron appointed to fill unexpired term of Jan Willis 3/04.
Amy Huggins appted. to fill unexpired term of Dorothy Fink 10/05
Betty Swanson apptd. to fill unexpired term of Paul Charron 11/05.
Elizabeth Gaimel replaced Betty Swanson 7/10.
Joyce Bornfriend replaced Lynne Foster 6/12.
Mike Hogan replaced Amy Huggins 4/19

### End of Page for Library Board - East Albemarle Region ###


Manns Harbor Community Center Board
This Board operates and maintains the community center facility and amenities for the use and benefit of Manns Harbor residents.

Term: 2 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Bett Beasley
June 2021 Appointed 08/11; Reappointed 06/13, 06/15, 06/17; 06/19
Clyde Gard
June 2022 Appointed 02/00; Reappointed 06/01, 06/04, 06/06, 06/08, 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Jennifer Gilbert
June 2021 Appointed 06/19
Bonny Sawyer
June 2022 Appointed 06/99; Reappointed 06/01, 06/04, 06/06, 06/08, 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Vickie Craddock
President
June 2021 Appointed 01/99; Reappointed 06/99; 06/01, 06/03, 06/05, 06/07, 06/09, 06/11, 06/13, 06/15, 06/17, 06/19

Meeting Info: Quarterly or as needed , 7:00 PM , Manns Harbor Community Building

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Richard Burke replaced Robin Gard 8/89.
W.R. Beasley replaced Edward White.
Lori Hux replaced Janet Craddock 7/91.
Crystal Mann replaced Bobby Beasley 9/93.
Joann Ball filled unexpired term of Debbie Tillett 4/95.
Timmy Midgett filled unexpired term of Richard Burke 4/95.
Rollins Tillett, Jr. filled unexpired term of Crystal Sidwell 10/97.
Darlene Craddock appointed to fill unexpired term of Darlene Gard 1/99.
Vickie Craddock appointed to fill unexpired term of Timmy Midgett 1/99.
Bonny Sawyer replaced Joann Ball 6/99
Dropped from 6 members to 5 members 6/99. (Member dropped was Lori Ann Gibbs who moved to Manteo.)
Clyde Gard appointed to fill unexpired term of Rollins Tillett, Jr. 2/00.
Rodney Ballance appointed to fill unexpired term of Darlene Craddock 8/01.
Clyde Gard and Bonny Sawyer’s terms extended one year so everyone’s terms will be staggered and not expire at the same time.
Bett Beasley replaced Harry Mann 8/11.
Jennifer Gilbert filled the term of Rodney Ballance who died 6/19

### End of Page for Manns Harbor Community Center Board ###


Manns Harbor Marina Commission
The Manns Harbor Marina Commission is a seven-member group representing recreational, commercial and local interests for the self- governing mutual purpose of Manns Harbor Marina. The Commission meets six times per year and reports directly to the Dare County Board of Commissioners.

Term: 2 year

Member NameTerm ExpirationAction
Jeff James
April 2022 Appointed 04/13; Reappointed 04/16, 04/18, 06/20
Ladd Bayliss
April 2023 Appointed 04/13; Reappointed 04/15, 04/17, 04/19; 3/21
Cyndy Holda
April 2023 Appointed 04/13; Reappointed 04/15, 04/17, 4/19; 3/21
Paul Mann, V
April 2022 Appointed 04/13; Reappointed 04/16, 04/18, 06/20
Jonathan Oglesby
April 2023 Appointed 04/13; Reappointed 04/15, 04/17, 4/19; 3/21
Jessie (Troy) Outland, Jr.
April 2023 Appointed 04/13; Reappointed 04/15, 04/17, 04/19; 3/21
Jessie (Troy) Outland, Sr.
Chairman
April 2022 Appointed 04/13; Reappointed 04/16, 04/18, 06/20

Meeting Info: Bimonthly

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Formed by DCBC 4/1/13. A Commission has been formed to enforce rules governing the use of the old Manns Harbor Marina property. The facility will operate as a marina for commercial fishermen to dock and unload their catch
and for public boat access. Dare County’s role is to form the Commission and appointment commission members.

### End of Page for Manns Harbor Marina Commission ###


Northeastern Workforce Development Board
The Area Agency on Aging is the organization mandated under the provisions of the Older American's Act of 1965 to work on behalf of older adults and their caregivers in Region R. It is the Agency's mission to empower senior adults to enhance their quality of life through training, education, mediation, advocacy and coordination of services. The Council advocates on behalf of the senior population in their counties by reviewing and commenting on the laws, policies, actions and programs that affect older adults.

Term: 2 year term

Member NameTerm ExpirationAction
Rob Ross
Commissioner

Meeting Info: Meets as needed , 12:00 AM , Determined by Chairman

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Rob Ross replaced Robert Woodard

### End of Page for Northeastern Workforce Development Board ###


Nursing Home Community Advisory Council/DC Joint Comm. Advisory Committee
Nursing Home Community Advisory Councils were established to maintain the intent of the Nursing Home and Adult Care Home Resident Bill of Rights within nursing homes and adult care homes across the state. The Committee promotes community involvement and cooperation to ensure quality of care for older adults. The Council is responsible for advising the County Commissioners of the general conditions that exist in Dare County's long term care facilities.

Term: 1 year term, 3 year term if reappointed

Member NameTerm ExpirationAction
Mary Jernigan
January 2022 Appointed 01/16; Reappointed 1/19;
Mary Pendill
September 2022 Appointed 09/18; Reappointed 9/19
Pamela Walters
September 2022 Appointed 09/18; Reappointed 09/19;
Jim Tobin
Ex.Officio
January 2021 Appointed 06/17; Reappointed 1/18;

Meeting Info: Meets Quarterly , 10:00 AM , Baum Center

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Marjorie Lane, Ombudsman of the Albemarle Commission called to ask for a copy of Mr. Russell Langley’s letter of resignation from the Nursing Home Advisory Committee. Ms. Lane said that by law only five members from Dare County should be on the Board. She recommended not replacing Mr. Langley since there were five members after his resignation. She also advised that law provides that one of the members is to be an individual recommended by the Nursing Home. She asked that the next time a term is due to expire, this slot be filled by such a person.
Dorothy Meers replaced Polly Bernd 9/90.
Dawn Gibbs replaced Alice Basnight 4/91.
Roy Riddick appointed to fill unexpired term of Emma Cannady. He can only be appointed for 1 year since this is his first appointment. His term will expire 1/94.
Liz Ann Creef appointed to fill seat left vacant by Dorothy Meers 1/95.
Ms. Creef’s term will expire 9/95.
Liz Ann Creef reappointed in 9/95 but later declined. Mary Hall appointed to fill her unexpired term 11/95.
Helen Beshens replaced Dawn Gibbs 1/97.
Lib Fearing replaced Dawn Gibbs 1/97.
Comm. Hassell replaced Roy Riddick. Her term will expire 1/97.
Louise Gray replaced Katherine McKimmey on 3/97.
Lovey Moore replaced Helen Beshens 6/97. Mrs. Beshens could not serve due to a family member being a resident at Britthaven.
Eleanor Meekins replaced Lib Fearing 6/97. Mrs. Fearing could not serve due to a family member being a resident of Britthaven.
Comm. Anna Sadler replaced Shirley Hassell 1/99.
Mary Conway replaced Lovie Moore 12/00.
Renee Cahoon filled unexpired term of Anna Sadler 1/01.
Joann Williams replaced Louise Gray 3/01.
Peggy Thank filled unexpired term of Mary Hall 5/01.
Lib Fearing apptd. to fill unexpired term of Joann Williams 9/03.
Kaye White apptd. to fill unexpired term of Renee Cahoon 9/03. Renee Cahoon can only serve as an ex-officio member and not as an active voting member of the board according to NCGS.
Dell Collins replaced Mary Conway 1/05.
Gail Sonesso replaced Patricia Schwartz 1/05.
Virginia Tillett replaced Renee Cahoon 1/05.
Cyrithia Kalongi replaced Dell Collins 1/06.
Frank Hester filled unexpired term of Peggy Thank 5/07.
Jackie Wenberg replaced Gail Sonnesso 2/08.
Steve Jennette filled unexpired term of Jackie Wenberg 11/08.
Appollonia (Bella) Reber filled unexpired term of Frank Hester 9/09.
Phelpie Edmondson filled unexpired term of Steve Jennette 9/09.
Roger Barnett appointed to fill unexpired term of Phelpie Edmondson 4/10.
Janet Jordan replaced Kaye White 1/11.
Laurie Worsley apptd. to fill vacancy left by Lib Fearing 6/11.
Anita Edwards apptd. To fill unexpired term of Laurie Worsley who could not continue to serve due to a conflict 8/11.
Comm. Wally Overman filled unexpired term of Virginia Tillett 10/13.
Linda Putnam appointed to fill unexpired term of Appollonia Reber 10/14.
Margarette Umphlett replaced Wally Overman 1/15.
Mary Jernigan replaced Roger Barnett 1/16.
Melissa McCarter filled unexpired term of Janet Jordan 7/16.
Diannalea Knight filled unexpired term of Anita Edwards 12/16.
Jim Tobin filled unexpired term of Margarette Umphlett 6/17
On February 19, 2018 Cyrithia Kalonji and Diannalea Knight were removed from the Committee after Dare County received official notification from the State of NC they were not eligible for continued service based upon not completing the training requirements mandated by the NC General Statutes
On 3/5/18 the Board recommended the applications of Richard Burris Susie Walters be forwarded to the Ombudsman to undergo training required by the NC Gen. Statutes prior to their names being submitted to the BOC at a future date
Pamela "Susie" Walters appointed after completing all training 9/18
Mary Pendill was appointed after completing her training 9/18
Melissa McCarter resigned 8/19
Mary Pendill and Pamela Waters reappointed 9/19
Amber Jennings and Bonnie Bennett completed training and were appointed for one year term 12/16/19
Amber Jennings resigned 3/20

### End of Page for Nursing Home Community Advisory Council/DC Joint Comm. Advisory Committee ###


Older Adult Services Advisory Council
The Council advises Dare County in its efforts to promote, organize, plan, and coordinate services and programs for residents and visitors to Dare County who are 55 years of age and older.

Term: 4 year term

Member NameTerm ExpirationAction
Barbara Franchi
July 2024 Amber Jennings resigned 3/20 Barbara Franchi appt. 7/20;
Apollonia (Bella) Reber
Adult Services Rep.
March 2024 Apptd. 3/16/20
Lynne Bloomfield
Adult Services Rep. - Chair
November 2023 Appointed 11/14; Reappointed 11/15, 11/19 she is Chair per Debbie Monday in email: 8/3/20
John Clark
Central Beach Area
November 2020 Appointed 11/16
Jim Tobin
DC Commissioner
January 2021 Appointed 06/17
Mary Pendill
Manteo Area
November 2022 Appointed 11/14; Reappointed 11/18;
Craig S. Albert
North Beach Area
November 2021 Appointed 02/19;
Linda Lengyel
North Hatteras Island Area
November 2022 Appointed 3/13; Reappointed 11/14, 11/18;
Melissa Turnage
Social Services Rep.
November 2022 Appointed 12/16; Reappointed 11/18;
Cynthia Harris
South Beach Area - ViceChair
November 2021 Appointed 11/15; Reappointed 11/17;
Claudia Hennessey
Wanchese Area
November 2021 Appointed 11/15; Reappointed 11/17;

Meeting Info: 2nd Wednesday of every month except June, July, August , 10:00 AM , Various locations within Dare County

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Commissioner Byrd replaced Commissioner Perry 9/97.
Walter Parker replaced Herb Barr 11/97.
Josephine Fessler replaced Lovie Midgett 11/97.
Alpean Midgett apptd. to fill unexpired term of Louise Rossiter who resigned 11/97.
Henry Haywood apptd. to fill unexpired term Marge Keys 3/99.
Edna P. Fehrmann apptd. to fill unexpired term of Marge Keys 3/99.
Kathy Crowder replaced Jimmy Williams 11/99.
Marjorie Midgett replaced Roy Midgett 11/99.
Grace Fruit replaced Edna Fehrmann 10/00.
Cheryl Byrd’s appt. tabled til 12/18/00.
Geneva H. Perry filled unexpired term of Comm. Cheryl Byrd 1/01.
Lovie Midgett apptd. to fill unexpired term of Alpean Midgett 4/01.
Shirley Venente replaced Walter Parker 1/02.
Barbara Brenner replaced Josephine Fessler 1/02.
Mary Conway replaced Dell Collins 1/03.
Jonna Midgett replaced Sue Judge 1/03.
Virginia Tillett filled unexpired term of outgoing Comm. Geneva Perry 2/03.
Joe Rongo replaced “Fritz” Winfree 11/03.
Annie Rose Wells filled unexpired term of Gee Fruit 3/04.
Paulette Prodanchek filled unexpired term of Barbara Brenner 4/05.
Lynda Hester filled unexpired term of Mary Conway 4/07.
Lynn Thomas filled unexpired term of Joe Rongo 8/07.
Georgia Ellis filled unexpired term of Annie Rose Wells 8/07.
Judith Link filled unexpired term of Shirley Venente 5/08.
Steve Jennette filled unexpired term of Lovie Midgett 12/08.
Gisele Mead filled unexpired term of Lynda Hester 1/09.
Linda Lenguel filled unexpired term of Steve Jennette 3/04.
Lynn Bloomfield filled unexpired term of Julia Haywood 11/14.
David Faudie filled unexpired term of Betse Kelly 11/14.
Margarette Umphlett filled unexpired term of Virginia Tillett 12/14.
***11/2/15 – Cynthia Harris apptd. to South Beach seat, Sandra Clark to Mainland seat and Claudia Hennessey apptd. to Wanchese seat for two year terms. There were no applications from these designated areas, so appointments were made from applications that were on hand.
John Clark replaced Georgia Ellis 11/16.
Melissa Turnage filled unexpired term of Jonna Midgett 12/16.
Jim Tobin apptd. to fill unexpired term of Margarette Umphlett 6/17
Sandra Clark did not want to be reappointed 11/17
Kenneth Bukantas replaced David Faudie who resigned 1/19
Craig Albert replaced Paulette Prodanchek who resigned 2/19
Amber Jennings apptd., Lynne Bloomfield reappointed 11/4/19
Kenneth Bukantas resigned 3/19
Amber Jennings raesigned 3/20
Apollonia (Bella) Reber apptd. 3/20 Barbara Franchi appt. 7/20

### End of Page for Older Adult Services Advisory Council ###


Oregon Inlet Task Force
The Oregon Inlet Task Force advises the Board of Commissioners on issues related to Oregon Inlet and serves as an advocate for stabilization and maintenance of the waterways at Oregon Inlet. On behalf of the Dare County commercial and recreational watermen who depend upon this inlet, the Oregon Inlet Task Force works closely with the U.S. Army Corps of Engineers, the Coast Guard, Federal and State officials in an effort to proactively develop and maintain dependable and safe navigable conditions at Oregon Inlet.

Member NameTerm ExpirationAction
Mikey Daniels
Appointed 01/13;
Russ King
Appointed 06/19;
Bob Peele
Appointed 05/13;
Jamie Reibel
Appointed 01/16;
Harry Schiffman
Appointed 01/13;
John Ponton
Alternate 1
Appointed 01/16;
Browny Douglas
Alternate 2
Appointed 01/16;
Jim Tobin
Chairman
Appointed 01/13;
Steve House
Commissioner
Appointed 01/17;

Meeting Info: Monthly

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
The Task Force was created by the DCBOC on 1/15/13.
Founding Members appointed by DCBOC on 1/22/13 (term expirations were not specified)
John Bayliss, Mikey Daniels, Jim Tobin, Harry Schiffman (Oregon Inlet Users Group)
Dave May (Waterways Commission)
Carl (Pogie) Worsley, Jr. (Seafood Industrial Authority)
Robert Woodard (Commissioner Seat)
Bob Peele replaced Pogie Worsley 5/13
Beverly Boswell replaced Bob Woodard 12/14
Jed Dixon filled vacant seat (John Bayliss) 6/15
Jamie Reibel replaced Dave May 1/16
Two alternates, John Ponton (Alt. 1) and Browny Douglas (Alt. 2) were added 1/16.
Steve House replaced Beverly Boswell 1/17
Russ King replaced Jed Dixon 6/19
Brent Johnson replaced Ann Daisey 9/19

### End of Page for Oregon Inlet Task Force ###


Parks and Recreation Advisory Council
The Advisory Council reviews and advises the Department of Parks and Recreation in its efforts to promote, organize, plan and coordinate activities and programs for youth and adults in Dare County.

Term: 3 years

Member NameTerm ExpirationAction
George Barr
July 2021 George Barr appointed to vacant seat previously held by Melinda Maher 8/18;
Justin Bateman
August, 2022 Appt. 8/19;
George Berry
March 2022 Appointed 07/16; Reappointed 3/19;
Anita Bills
July 2021 Appointed 07/11; Reappointed 07/14, 07/18;
Kathy Carden
July 2021 Appointed 11/07; Reappointed 07/08, 07/11, 07/14, 07/18;
Stephanie J. Harkness-Moxley
July 2021 Appointed 07/18;
Kelli Harmon
July 2021 Appointed 07/15; Reappointed 07/18;
Robert Parrish
July 2021 Appointed 07/18;
B. Allen Poole
August 2022 Apptd. 8/19;
Deon Simmons
July 2022 Appointed 07/13; Reappointed 07/16; 07/19;
Willer Spencer
July 2021 Appointed 07/15; Reappointed 07/18;
Eddie Twyne
July 2021 Appointed 07/15; Reappointed 07/18;
Amanda Hooper Walters
July 2021 Appointed 07/18;
Missy McPherson
December 2023 Appointed 07/16; Reappointed 12/17; 12/20
Ervin Bateman
Commissioner
Appointed 1/19;

Meeting Info: Every other month beginning in January. Meets at KDH Rec. Park, 8:00 a.m., Meets once a year at the , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Bob Wells replaced Steve Evans 2/90
Ray Hollowell replaced Andy Meekins 2/90
Peg Casey replaced Mike Leffler 2/90
Jake McClease replaced Peg Casey
On October 21, 1991, DCBC moved to have 7 member board
Lisa Wheless replaced Glenn Lucas 3/92
David Stowe replaced Carol Anderson 6/93
Advisory Council was enlarged from 7 members to 13 members July 19, 1993.
Bill Walker replaced Jake McClease 11/94.
Ollie Jarvis filled unexpired term of David Stowe 11/94.
Rex Simpson filled unexpired term of Lisa Wheless 11/94.
Tim White replaced Ollie Jarvis 7/95.
Bobby Outten replaced Karolyn Quidley 7/95.
DCBC increased membership from 13 to 14 8/7/95.
(Ollie Jarvis reapptd. For 1 year.)
Andy Ward filled unexpired term of Ron Bennett 10/95.
Jeff Absher replaced Tim White 7/96.
Kyle O’Neal replaced Belinda Willis 4/98.
Mitchell Bateman replaced Rex Simpson 8/98.
Dan Ottavio filled unexpired term of Debi DesRoches 4/99.
Mike France filled unexpired term of Ray Hollowell 4/99.
Wilhelmina McClease filled unexpired term of Mary Pendill 4/99.
Bo Taylor and Jeff Absher will be replaced in September 1999.
Susan Boncek replaced Bo Taylor 12/99.
Charlena Davenport replaced Jeff Absher 12/99.
Ray Evans fill unexpired term of Wilhelmina McClease 12/99.
Timmy Midgett replaced Andy Ward 10/00.
Mel Covey apptd. To fill unexpired term of Kyle O’Neal 12/01.
Samantha DeLucia appointed to fill unexpired term of Bobby Outten 5/02.
Crystal Blackmon replaced Charlena Davenport 11/02.
Ben Whitehurst apptd. to fill unexpired term of Mike France 1/04.
Jimmy P. Brown fill unexpired term of Ray Evans 4/04.
Allen Forman apptd. to fill unexpired term of Bill Walker 11/04.
Bob Sanders replaced Robert Wells 7/05.
Kelleta Govan replaced Kathy Burrus 7/05.
Ralph Horne replaced Ben Whitehurst 7/05.
Ed Futtrell replaced Dan Ottavio 7/05.
Tim Cafferty filled unexpired term of Al Forman 6/06.
Ronnie Roach replaced Samantha DeLucia 6/06.
Kathy Winstead filled unexpired term of Bob Saunders 11/07.
April Oden replaced Ollie Jarvis 10/08.
Mel Covey moved to a northern beach representative and filled unexpired term of Ronnie Roach who resigned.
Susan Gray filled unexpired term of Mel Covey 10/08.
Scott Midgette replaced Pete Hunter 7/09.
Anita Bills replaced April Oden 7/11.
Tod Clissold replaced Ed Futrell 7/11.
Melinda Maher replaced Ralph Horne (deceased) 7/11.
Jack Painter replaced Crystal Blackmon 4/12.
Mel Covey resigned 7/12.
Eddie Twyne replaced Timmy Midgett 7/15.
Willer Spencer filled vacancy (Tod Clissold) 7/15.
Kelli Harmon filled vacancy (Mel Covey) 7/15.
Missy McPherson appointed to fill vacant seat last held by Susan Boncek 7/16.
George Berry appointed to fill vacant seat last held by Susan Gray 7/16.
Melinda Maher resigned 12/16.
Jack Painter resigned 1/17.
Jimmy Brown passed away 1/18
Kathy Winstead remarried, name changed to Kathy Carden 6/18
Robert Parrish replaced Scott Midgette, Stephanie J. Harkness-Moxley replaced Keletta Govan, Amanda Hooper Walters filled a vacancy 7/18
George Barr appointed to fill vacant seat 8/18
Tim Cafferty did not wish to be reappointed, the Board will wait to receive a recommendation from staff before filling Mr. Cafferty's seat 10/18
Ervin Bateman replaced Danny Couch 1/19
B. Allen Poole and Justin Bateman apptd. 8/19.

### End of Page for Parks and Recreation Advisory Council ###


Planning Board
The Planning Board meets to review and recommend action on land use and development plans and issues for the unincorporated areas of Dare County.

Term: 3 year

Member NameTerm ExpirationAction
Terry Gore
At Large
February 2022 Appointed 02/16; Reappointed 02/19;
David Overton
At Large
February 2023 Appointed 02/08; Reappointed 02/11, 02/14, 02/17; 02/20
John Finelli
Chairman (At Large)
February 2024 Appointed 03/03; Reappointed 02/06, 02/09, 02/12, 02/15, 02/18; 01/21
James R. "Buddy" Shelton
District 1 (Roanoke Island and Mainland Dare County)
February 2022 Appointed 02/19;
Michael Barr
District 2 (Nags Head, Kill Devil Hills, Colington)
February 2023 Appointed 08/12; Reappointed 02/14, 02/17; 02/20
David Hines
District 3 (Kitty Hawk, Southern Shores, Martins Point, Duck)
February 2024 Appointed 3/19; Reapptd. 1/21
Beth Midgett
District 4 (Hatteras Island)
February 2023 Appointed 08/04; Reappointed 02/06, 02/08, 02/11, 02/14, 02/17; 02/20

Meeting Info: 2nd Monday of every month , 6:00 PM , Dare County Adminstration Building

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
2/9/96 Attorney Cole referred to the Ordinance Book regarding appointments to the Planning Board. He noted that all appointments should be for three years after an initial staggered term of one, two and three years. The appointments have been for two years. He suggested that in order to comply with the ordinance, that the members whose terms expired in February be given one more year and the rest of the members be given one more year. Approved by the DCBC, unanimous.
All Board members were appointed/reappointed on 2/3/97.
2/02 Jim Kinghorn appointed to replace J.W. Kierzkowski.
3/03 John Finelli replaced Jon Britt.
4/03 Ricky Scarborough, Jr. appointed to fill unexpired term of Mary Aldridge.
8/04 Beth Midgett filled unexpired term of Jim Kinghorn.
2/05 Robert Lewis replaced Marcia Parrott.
9/05 Catherine Morris filled unexpired term of Robert Lewis.
10/07 Dan Oden, Jr. filled unexpired term of Joseph Thompson.
2/08 David Overton replaced John G.B. Myers.
2/08 Henry Haywood replaced Catherine Morris.
8/12 Michael Barr filled unexpired term of Henry Haywood.
2/15 Charles B. Read, Jr. replaced Dan Oden, Jr.
2/16 Terry Gore replaced Elmer Midgett.
2/16 John Finelli was moved to the At Large seat and apptd. Chairman.
2/16 Charles Read was moved to the District 3 seat.
6/16 Jeff Landreth filled unexpired term of Ricky Scarborough, Jr.
2/19 James R. "Buddy" Shelton replaced Jeff Landreth who did not want to be reappointed
3/19 David Hines filled unexp. term of Charles B. Read, Jr. who resigned

### End of Page for Planning Board ###


Roanoke Island Community Center Board
This Board operates and maintains the Roanoke Island Community Center facility and amenities for the use and benefit of all members of the community.

Term: 2 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Lynette Ford
June 2022 Appointed 06/18; Reapptd. 06/20
Kelli Harmon
June 2022 Appointed 07/15; Reappointed 06/16, 06/18; 06/20
Jonique Lee
June 2021 Appointed 06/15; Reappointed 06/17, 06/19
Clarence Lewis
June 2021 Appointed 06/18; 06/19
Allen Moran
June 2021 Appointed 06/15; Reappointed 06/17; 06/19
Betty Selby
June 2021 Appointed 01/06; Reappointed 06/07, 06/09, 06/11, 06/13, 06/15, 06/17; 06/19
Daniel Selby
Chairman
June 2022 Appointed 09/06; Reappointed 06/08, 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20

Meeting Info: 1st Wednesday of each month , 6:00 PM , Roanoke Island Community Center

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Betty Govan replaced Lemuel Anderson 8/91.
Beulah Charity replaced Jerome Selby 6-93.
Wilford Wescott replaced Snooks Tillett 6/97.
Arvilla Bowser replaced Wilford Wescott 6/99.
Earl W. Bryant replaced Betty Selby 9/01
Roland Bowser filled unexpired term of Earline Simmons 1/06.
Betty Selby filled unexpired term of Dell Collins 1/06.
Willie Brickhous filled unexpired term of Arvilla Bowser 4/06.
Daniel Selby filled unexpired term of Earl Bryant 9/06.
Jonique Lee, Allen Moran and David Twiddy replaced Roland Bowser,
Dorothy Tillett and Willie Brickhouse 6/15
Kelli Harmon filled unexpired term of John Daniels 7/15.
Willer Spencer replaced David Twiddy 6/17
Lynette Ford replaced Doris Creecy 6/18
Clarence Lewis filled unexpired term of Willer Spencer 6/18

### End of Page for Roanoke Island Community Center Board ###


Rodanthe, Waves, Salvo Community Center Board
This Board operates and maintains the Rodanthe, Waves, Salvo Community Center facility and amenities for the use and benefit of all members of the villages.

Term: 3 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Susan Gray
June 2021 Appointed 06/00; Reappointed 06/03, 06/06, 06/09, 06/12, 06/15, 06/18;
Jason Brian Heilig
November 2021 Appointed 11/18;
Roberta Midgett
November 2021 Appointed 09/09; Reappointed 11/09, 11/12, 11/15, 11/18;
Cheryl Blankenship
June 2022 Appointed 03/21 to complete the term of Joey O'Neal
J.W. Kierzkowski
Chairman
June 2021 Appointed 06/88; Reappointed 06/90, 06/92, 06/94, 06/97, 06/00, 06/03, 06/06, 06/09, 06/12, 06/15, 06/18

Meeting Info: 4th Monday of Every Month , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Claude Howard replaced Don Edwards 2-92.
Joey O’Neal replaced James Shimpach 6-93.
Joey Midgett replaced Rudy Gray 6-94.
Terms were changed to 3 years in 6-96.
Ken Wenberg replaced Joey Midgett 6-97.
Susan Gray replaced Ken Wenberg 6-00.
Roberta Midgett filled unexpired term of Claude Howard 9/09.
Stephen Ryan replaced Lovie Midgett 11/12.
Jason Brian Heilig replaced Stephen Ryan 11/18

### End of Page for Rodanthe, Waves, Salvo Community Center Board ###


Rural Planning Organization (RPO)
The Board of Commissioners appoints a "Commissioner" and "Alternate" to serve on the RPO, which addresses transportation and other issues throughout northeastern North Carolina. In addition to Commissioner representation on the RPO, the County Manager and Planning Director also participate.

Member NameTerm ExpirationAction
Danny Couch
Alternate
Appointed 1/19;
Wally Overman
Commissioner Representative
Changed from alternate to Commissioner Representative 1/19;

Meeting Info:

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

### End of Page for Rural Planning Organization (RPO) ###


Senior Tar Heel Legislature Delegates
The Senior Tar Heel Legislature was created by the State Legislature to provide information to senior citizens on the legislative process and matters being considered by the North Carolina General Assembly. Delegates from all 100 counties serve on committees and meet with the Governor and are a spokesperson for the county they represent. Position requires the ability to keep the County Commissioners informed of the Senior Tar Heel Legislative Agenda and to report to other seniors and groups regarding advocacy activities.

Term: 2 years

Member NameTerm ExpirationAction
Susanne D. Kelly
Alternate
February 2023 Appointed 05/19; reapptd. 12/20
Kaye White
Delegate
February 2023 Appointed 02/11; Reappointed 02/13, 02/15, 02/17, 02/19; 12/20

Meeting Info:

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
NOTES:
• Enacted by Senate Bill 479 (G.S. 143B-181.55)
• Delegates must be 60 yrs. of age or older
• Each county has one delegate and one alternate
• Delegates from all 100 counties serve on committees and meet regularly with the Governor and are a spokesperson for the county they represent. Position requires the ability to keep the County Commissioners informed of Senior Tar Heel Legislative Agenda and to report to other seniors/groups regarding advocacy activities.
Sue Kelly replaced Mary Ellen Hawthorne as Alternate who could no longer serve due to health reasons 5/19

### End of Page for Senior Tar Heel Legislature Delegates ###


Special Motor Vehicle Valuation Review Committee
This Committee hears and reviews appeals of listings and valuations placed upon taxable motor vehicles located within Dare County.

Term: 1 year term

Member NameTerm ExpirationAction
David Light
December 2021 Appointed 01/18; Reappointed 12/18; 12/19; 12/20
Dock Sawyer
December 2021 Appointed 01/93; Reappointed 12/92, 12/94, 12/95, 12/96, 12/97, 12/98, 12/99, 12/00, 12/01, 12/02, 12/03, 12/04, 12/05, 12/06, 12/07, 12/08, 12/09, 12/10, 12/11, 12/12, 12/14, 12/15, 12/16; 12/17, 12/18; 12/19; 12/20
Danny Couch
Commissioner
December 2021 Appointed 06/17; Reappointed 12/17, 12/18; 12/19; 12/20

Meeting Info: As Needed , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Richard Johnson replaced Shirley Hassell 12/98.
Jack Gregory replaced Mike Hedrick 1-02.
Lori Hageman replaced Jack Gregory 12/07.
Wally Overman filled unexpired term of Richard Johnson 10/13
Danny Couch filled unexpired term of Wally Overman 6/17
unable to contact Lori Hageman so was not reappointed 12/17
David Light replaced Lori Hageman 1/18
Danny Couch, Dock Sawyer & David Light reapptd. 12/19

### End of Page for Special Motor Vehicle Valuation Review Committee ###


Stumpy Point Community Center Board
This Board operates and maintains the Stumpy Point Community Center facility and amenities for the use and benefit of all members of the Stumpy Point community.

Term: 3 year term

Member NameTerm ExpirationAction
Jeff Griffith
August 2022 Appointed 10/00; Reappointed 08/01, 08/04, 08/07, 08/10, 08/13, 08/16; 08/19;
Naomi Midgett
August 2022 Appointed 10/00; Reappointed 08/01, 08/04, 08/07, 08/10, 08/13, 08/16; 08/19;
Johnny Midgett
August 2022 Appointed 3/19; Reapptd. 8/19;
David Midgett
November 2021 Appointed 11/91; Reappointed 11/94, 11/97, 11/00, 11/03, 11/06, 11/09, 11/12, 11/15, 11/18;
Sheila Golden
Chair
August 2022 Appointed 10/09; Reappointed 08/10, 08/13, 08/16; 08/19;

Meeting Info: No set date, meet as needed , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
County Attorney informed 12-5-86 that this Board has a three year term rather than the two year term listed in the Board file. This is according to the 1965 Session Laws of Dare County.
Dick Best resigned 1988.
Ginger Midgett and H.O. Golden were replaced 8/86.
Douglas Hooper was not reappointed 8/89.
Calvin Gibbs replaced Ben Barbee 4/91.
John Calvin Midgett was reappointed 8/89, but did not wish to serve. He was replaced by John Receveur.
Calvin Gibbs resigned, replaced by Jim Meekins, Sr.
Roger Best did not wish to serve again, replaced by Roy Midgett.
Roger Best filled unexpired term of Roy Midgett 10/00.
Jeff Griffith filled unexpired term of John Receveur 10/00.
Linda Barbee filled unexpired term of Louise Hooper 3/07.
Shelia Golden filled unexpired term of Linda Barbee 10/09.
Johnny Midgett filled unexpired term of Roger Best who passed away 3/19
Sheila Golden, Jeff Griffith, Johnny Midgett and Naomi Midgett all reapptd.

### End of Page for Stumpy Point Community Center Board ###


Tourism Board
The Outer Banks Visitors Bureau is the lead marketing and promotional agency for The Outer Banks of North Carolina and is funded by one percent of the occupancy tax and one percent of the prepared meals tax collected in Dare County. The Towns and other agencies represented on the Tourism Board submit recommendations for their appointments to the Board of Commissioners for final approval. One County Commissioner serves on the Board and there are two at-large seats for which applications are accepted.

Term: 2 year term

Member NameTerm ExpirationAction
Donna Peele
At Large representative
January 2023 Appointed 12/20
Karen Loopman-Davis
Dare County Restaurant Association
January 2022 Appointed 1/20
Ervin Bateman
DC Commissioner
January 2022 Appointed 1/20
Timothy M. Cafferty
Member at Large
January 2022 Appointed 1/20;
Douglas R. Brindley
OB Assoc. of Realtors
January 2022 Appointed 1/20;
Jamie Chisholm
OB Hotel/Motel Asso
January 2023 Appointed 1/19; Reapptd. 12/20
Bambos Charalambous
Outer Banks Chamber of Commerce representative
January 2023 Appointed 01/21
Monica Thibodeau
Town of Duck representative
January 2023 Appointed 12/20;
Ivy Ingram
Town of Kill Devil Hills
January 2022 Appointed 01/20
Jeff Pruitt
Town of Kitty Hawk
January 2022 Appointed 1/18; Reapptd. 1/20;
Bobby Owens
Town of Manteo representative
January 2023 Appointed 1/18; Reappointed 1/19; reapptd. 12/20
Webb Fuller
Town of Nags Head
January 2022 Appointed 1/18; Reapptd. 1/20;
Leo L. Holland
Town of Southern Shores representative
January 2023 Appointed 1/20 to fill unexpired term of Chris Nason; reapptd. 12/20

Meeting Info: 3rd Thursday of each month at 9:00 a.m. , 9:00 AM , Outer Banks Visitors Bureau

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: $125 per meeting-Steering Committee Members, $100 per meeting other members

History:
Some members were appointed for one year in order to stagger the terms (1992)
Luther Daniels was apptd. 1/92 and resigned 5/92. Gus Granitzki was appointed to fill term
Stuart Bell replaced RV Owens III and Terrence Gray replaced Cecil Williams 11/92.
Geneva Perry apptd. to fill term of Ozzie Gray 7/93.
Don Bryan replaced Geneva Perry as member at large 11/93.
Carl Parrott replaced Paul Pruitt and Lacy McNeil replaced Terence Gray 12/93.
Renee Cahoon replaced Don Bryan as Town of Nags Head representative 12/93
Geneva H. Perry apptd. to fill term of Robert Williams who resigned 11/94
Myra Ladd replaced Stuart Bell as Ch. of Commerce rep. 12/94
Kern Pitts apptd. 12/94. Seat was left vacant by death of Wayne Gersen
Terry Gray appointed 12/94 to fill term of the late Lacy McNeil.
Appt. for Town of Manteo was tabled 12/94
Edward Greene replaced Gus Granitzki 1/95
Dick Woods appointed to fill term of Kern Pitts 3/95
John Woolard replaced Mike Kelly 12/95
John Stubbings replaced Robert Middlebrooks and Stuart Bell replaced Don Bryan 12/95
Jimmy Hanks appointed to fill unexpired term of Terry Gray 1/96
Cliff Blakely replaced Warren Judge 1/97
Lee Tugwell replaced Edward Green and Tim Shearin replaced Mollie Fearing 1/97
John Robert Hooper replaced Tim Midgett 1/97.
Warren Judge replaced John Woolard 1/98
David L. Perrot replaced John Stubbings 1/98
Ken Hollowell replaced Carl Parrott 1/98
Sherry Rollason replaced Jimmy Hanks 1/98
George Farah III replaced Renee Cahoon & Stan White replaced Geneva Perry 1/98
Sterling Webster replaced Myra Ladd 12/98
Paul Sutherland replaced Dick Wood 12/98
Dawn Enochs replaced Tim Shearin 12/98
Tim Cafferty replaced David Parrott and Christine Nunemaker replaced Stuart Bell 12/99
Raju Uppalapati replaced Sterling Webster & Jeff Tack replaced Cliff Blakeley 12/00
Tim Midgette replaced John Robert Hooper & Tim Shearin replaced Dawn Enochs 12/00
Curtis Creech replaced Lee Tugwell 12/00
Bob Woodard replaced Sherry Rollason & Anna Sadler replaced George Farah III 12/01
John Robert Hooper replaced Stan White 12/01
Dawn Enoch replaced Christine Nunemaker & Doug Seay replaced Ken Hollowell 12/01
Sammy Moore replaced Warren Judge 2/02
Dellerva Collins appointed to fill term of Curtis Creech 6/02
Eugene Kennedy replaced Paul Sutherland 12/02
Neil Morrison replaced Tim Shearin 12/02
Barbara Connery replaced Tim Cafferty 12/03
Sherry Rollason replaced Bob Woodard & Bob Woodard replaced Dawn Enochs 12/03
Hal Denny filled term of Gene Kennedy 1/04
Lisa Cafferty replaced Raju Uppalapati & Michelle Pharr replaced Jeff Tack 12/04
Mike Johnson filled term of John Robert Hooper & Scott Leggat replaced Tim Midgett 1/05
Ervin Bateman replaced Doug Seay 12/05
Ben Sproul replaced Sammy Moore & Chuck Ball replaced Sherry Rollason 1/06
Renee Cahoon replaced Anna Sadler 1/06
David Farrow filled term of Dell Collins 1/06.
Dan Shields apptd. to fill term of Hal Denny 1/06
Tim Shearin replaced Bob Woodard 2/06
Paul Buske apptd. to fill term of Chuck Ball 2/07
Jackie Myers replaced Barbara Connery 1/08
Ralph Buxton replaced Lisa Cafferty & Brian McDonald replaced Dan Shields 12/08
Allen Burrus replaced Scott Leggat 12/08
Sterling Webster replaced Michelle Pharr & Dave Wessel replaced Nancy Caviness 1/09
Paul Charron replaced Ben Sproul 12/09
Gary Perry replaced Ervin Bateman & Wayne Gray replaced Renee Cahoon 12/09, Mr. Gray declined appointment, Anna Sadler apptd. 1/10
Jack Shea replaced Mike Johnson & Scott Leggat replaced Tim Shearin 12/09
Monica Thibodeau apptd. to fill term of Dave Wessel & Jamie Daniels apptd. to fill term of David Farrow 1/10
Jodi Hess replaced Brian McDonald 1/11
Robert L. Woodard filled term of Paul Buske 4/11
Donnie King replaced Paul Charron & Tim Cafferty replaced Jackie Myers 12/11
Ernie Foster replaced Scott Leggat 12/11
Dorie Fuller replaced Ralph Buxton 12/12
Brent Sorensen replaced Sterling Webster & Natalie Kavanagh replaced Allen Burrus 12/12
Sheila Davies filled term of Robert Woodard 1/13
Ervin Bateman replaced Gary Perry 12/13
Susie Walters replaced Anna Sadler 12/13
Virginia Tillett replaced Jack Shea 12/13
Tonia Cohen filled term of Brent Sorensen 5/14
Nancy Caviness replaced Monica Thibodeau & Leo Holland replaced Jodi Hess, 12/14
Martha Wickre replaced Jamie Daniels & Wally Overman appointed to fill term of Virginia Tillett 12/14
Bambos Charalambous replaced Donnie King & Stuart Pack replaced Tim Cafferty, Mike Hogan replaced Sheila Davies and George Banks III replaced Ernie Foster 12/15
Myra Ladd-Bone replaced Dorie Fuller & Pat Weston replaced Natalie Kavanagh 12/16.
Craig Garriss replaced Ervin Bateman & Christopher Nason filled the unexpired term of Leo Holland 1/18
William "David" Pergerson replaced Stuart Pack & Webb Fuller replaced Susie Walters 1/18
Bobby Owens filled term of Martha Wickre & Jeff Pruitt replaced Craig Garriss who declined appointment 1/18
Chuck Burdick replaced Nancy Caviness & Jamie Chisholm replaced Tonia Cohen 1/19
Karen Loopman-Davis replaced Bambos Charalambous 1/20
Douglas R. Brindley replaced William Pergerson & Ervin Bateman replaced Wally Overman 1/20
Timmy M. Cafferty replaced George Banks, III & Ivy Ingram replaced Mike Hogan 1/20

### End of Page for Tourism Board ###


Transportation Advisory Board
The Dare County Transportation System is required by state's Community Transportation Program to have a local Transportation Advisory Board. The Transportation Board is expected to maintain a minimum level of coordinated transportation service and to maintain ongoing communications as a means of seeking public involvement and ongoing administrative oversight. The Board consists of members from the community representing the following "Sectors" - Human Service Agencies, Private Sector, Public/Business, and Government Agencies.

Term: 4 Year

Member NameTerm ExpirationAction
Jim Tobin
Government Sector (Commissioner)
June 2023 Appointed 01/19;
Kenny Kee
Government Sector (Dare County Career Center)
June 2022 Appointed 06/04; Reappointed 06/06, 06/10, 06/14, 6/18;
Alex Chandler
Government Sector (Education)
June 2022 Appointed 06/18;
Chuck Lycett
Government Sector (Health & Human Services)
June 2022 Appointed 09/18;
Brandi Bohanan
Government Sector (Older Adult Services)
June 2022 Appointed 06/06; Reappointed 06/10, 06/14, 06/18;
Mayte Hernandez-Beacham
Human Services Sector (Ethnic Minority Rep)
October 2023 Apptd. 10/19;
Ginny Zdanski
Human Services Sector (Human Service Agency)
June 2024 Appointed 11/16; Reapptd. 6/20
Amy Montgomery
Human Services Sector (Outer Banks Hospital)
June 2021 Appointed 09/11; Reappointed 06/13, 06/17;
Lorenzo Foster
Non-Profit
February 2025 Appt. 2.1.21
George Carver, Jr.
Public/Business Sector
December 2023 Apptd. 12/19
Amanda Hooper
Public/Business Sector
February 2025 Appt. 2/1/21
Nessie Siler
Public/Business Sector (User With A Disability)
June 2022 Appointed 06/14; Reappointed 06/18;

Meeting Info: Quarterly , 8:30 AM , Dare County Center

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Stuart Bell appointed to fill unexpired term of Dick Wood 2/99. Warren Judge replaced Stuart Bell 7/99. Doug Tutwiler replaced John Xenakis 7/99. Randy Hemmis filled unexpired term of Al Valentino 1/00. Bryan Shaw filled unexpired term of Ward Barnett 1/00. Richard Wescoat appointed to fill unexpired term of Al Forman 2/00. Donnie Just appointed to fill unexpired term of Doug Tutwiler 2/00 Ray Seiwell filled unexpired term of Randy Hemmis 2/00. Trish Blacmon appointed to fill unexpired term of Wilson Shearin 6/00. Christan Zdanski replaced Uli Bennewitz 6/00. Oral Ali replaced Lani Goodwin 6/00. Dawn Enochs replaced Warren Judge 6/00. David Hoare appointed to fill unexpired term of Richard Wescoat 10/00. Curtis Creech appointed to fill unexpired term of Chris Zdanski 12/00. Comm. Geneva H. Perry filled unexpired term of outgoing Comm. Cheryl Byrd 1/01. Kim Bailey replaced Ann Laughlin 7/01. David Quidley replaced Bryan Shaw 7/01.
Jeff Tack filed unexpired term of Dawn Enoch 7/01.
Eric Spears filled unexpired term of Donnie Just 7/01.
Kermit Skinner filled unexpired term of the late Curtis Creech 6/02.
DCBC eliminated seat for Cancer Support Group 7/1/02.
Jody Crosswhite filled unexpired term of Trish Blackmon 12/02.
Comm. Cheryl Byrd appointed to fill unexpired term of outgoing Comm. Geneva Perry 2/03.
Margie Midgett appointed to fill unexpired term of Dell Collins 3/03.
Doug Seay replaced Jeff Tack (OB Visitor Bureau) 6/03.
Sandy Morrison apptd. to fill unexpired term of David Hoare 6/03.
Pete Groom replaced Alex Risser 6/04.
Pat Morrissey replaced Kermit Skinner, 6/04.
Kenny Kee replaced Jimmy Perry 6/04.
Megan Gregory replaced David Quidley 1/05.
Robert Woodard apptd. to fill unexpired term of Doug Seay 2/05.
Amy Etheridge apptd. to fill unexpired term of Kim Bailey 2/05.
Ben Sproul apptd.to fill vacant OB Rest. Asso. seat 4/05.
Andy Szakos filled unexpired term of Sandy Morrison 3/06.
Michelle Pharr filled unexpired term of Bob Woodard 3/06.
Tim Shearin filled unexpired term of Pat Morrisey 4/06.
David Kleinschuster apptd. To fill unexpired term of Amy Etheridge 6/06.
Comm. Jack Shea apptd. to fill unexpired term of Cheryl Byrd 1/07.
Amy Montgomery filled unexpired term of Gina Scarborough 9/11.
Kristen Parrino filled vacant Hatteras Island seat 4/15.
Apptd. Ginny Zdanski to fill vacant Public Human Service Agency seat 11/16.
Paul Keller is deceased and removed from the roster, replacement TBD, 09.17
Apptd. Mandy Earnest to fill Human Services Sector seat 10.17
Apptd. Alex Chandler to replace John Winston, Jr. 06/18
Chuck Lycett replaced Jay Burrus who retired 9/18
Jim Tobin replaced Jack Shea 1/19
Mandy Earnst removed from list Don Cabana advised that she has never attended a meeting 1/19
George Carver Jr apptd. 12/19

### End of Page for Transportation Advisory Board ###


Veterans Advisory Council
The Veterans Advisory Council helps Dare County Veterans by serving as a liaison with the community in coordinating services and activities benefiting Veterans and their families. Members of the Veterans Advisory Council solicit information and provide updates about community based activities honoring Veterans.

Term: 3 years

Member NameTerm ExpirationAction
Marsha Brown
May 2023 Appointed 5/12; Reappointed 5/14, 5/17, 6/20
Steve Goodheart
May, 2022 Appointed 07/18 to replace Carl Reiber;
Barry Holt
October 2022 Appt. 10/19;
Blake Salmon
May 2021 Appointed 06/18;
Robert J. Yanacek
May 2021 Appointed 05/19;
Richard Probst
Chairman
May 2023 Appointed 5/19; reapptd. 6/20
Jack Shea
Counselor
Appointed 02/17; Changed from Commissioner Appointee to Counselor 11/18;
Ellen Aidoock
Vice-Chair
May 2022 Appointed 4/19;

Meeting Info: 4th Thursday of each month , 3:00 PM , Dare County Administration Building

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
Lynda Hester replaced Punk Daniels 6/13
Billy Brown replaced Clarence Skinner 7/13
Joshua Turner filled unexpired term of Pete Groom 3/14
Jack Leonard filled vacant seat previously held by Joe Pope 4/15
Gary Kierney replaced Josh Turner 4/15
Charles Read, Jr. replaced Lynda Hester 6/16
Russell Laney filled unexpired term of Dale Draper 6/16
Carl Reiber filled unexpired term of Billy Brown 8/16
Jeff Slaker filled unexpired term of Clarence Lewis who resigned 12/16
Jack Shea added as Ex-Officio member from the DCBC 2/17
Kelli Rose Harmon filled unexpired term of Charles B. Read, Jr. who resigned 5/17
Frederick W. Lamm filled unexpired term of Jeff Slaker who resigned 10/17
Norman St. Laurent replaced Frederick Lamm whose term expired & did not wish to be reappointed 5/18
Blake Salmon replaced Gary Kierney whose term expired and did not wish to be reappointed 6/18
Steve Goodheart replaced Carl Reiber who resigned 7/18
The Veteran's Advisory Council requested that Jack Shea be appointed as "Counselor" upon his retirement - This was approved by the DCBC - 11/18
Ellen Aidoock replaced Kelli Harmon who resigned 4/19
Richard Probst replaced Jack Leonard who resigned & Robert Yanacek replaced Russell Laney who resigned 5/19
Norman B. St. Laurent resigned 6/1/19
Barry L. Holt replaced Norman B. St. Laurent 10/19

### End of Page for Veterans Advisory Council ###


Wanchese Community Center Board
This Board operates and maintains the Wanchese Center facility and amenities for the use and benefit of all members of the Wanchese community.

Term: 2 year

Member NameTerm ExpirationAction
Sally DeFosse
July 2021 Appointed 02/09; Reappointed 07/09, 07/11, 07/13, 07/15, 07/17; 07/19;
Joyce T. Meekins
July 2022 Appointed 02/02; Reappointed 07/02, 07/04, 07/06, 07/08, 07/10, 07/12, 07/14, 07/16; 07/18; 07/20
Tina Sherrod
July 2021 Appointed 04/18; Reapptd. 07/19;
Robert L. Walton
July 2022 Appointed 07/05; Reappointed 07/06, 07/08, 07/10, 07/12, 07/18; 07/20
Joseph Lee Willis
July 2021 Appointed 10/18; Reapptd. 07/19;
Bill Wilson
July 2021 Appointed 04/17; Reappointed 07/17; 07/19;
Becky Beacham
Chair
July 2021 Appointed 07/13; Reappointed 07/15, 07/17; 07/19

Meeting Info: Quarterly, January, April, July and October , 7:00 PM , Wanchese Community Center

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
8/93 Rosie Davenport replaced Ruth Whiton
8/94 George Schwartz replaced Harry Horton
7/01 Will Fields replaced Randy O’Neal
2/02 Joyce Meekins filled unexpired term of Linda Byrd Daniels
7/03 Patricia Austin replaced Ken Doughty
10/03 John B. Beasley filled unexpired term of Will Fields
7/05 Jimmie Williams filled unexpired term of George Schwartz
7/05 Robert Walton filled unexpired term of Nora Scarborough
2/09 Sally DeFosse filled unexpired term of Patricia Austin
7/13 Becky Beacham replaced Jimmie Williams
12/14 Robin Holt filled unexpired term of Thomas Baum
4/17 Bill Wilson filled unexpired term of Robin Holt
4/18 Tina Sherrod filled unexpired term of Rosie Davenport, who passed away
10/18 Joseph Lee Willis filled unexpired term of Lish Meekins, who passed away

### End of Page for Wanchese Community Center Board ###


Waterways Commission
The Dare County Waterways Commission advises the Board of Commissioners on inlets and waterways in Dare County. Working closely with community stakeholders, the U.S. Army Corps of Engineers, the Coast Guard, and State officials, the Commission endeavors to safeguard and assure access to Dare County’s waterways.

Term: 2 Year Term

Member NameTerm ExpirationAction
Michael Flynn
June 2021 Appointed 03/19; Reapptd. 6/19
Ernie Foster
June 2022 Appointed 02/08; Reappointed 06/08, 06/10, 06/12, 06/14, 06/16, 06/18; 06/20
Natalie Perry Kavanagh
June 2022 Appointed 06/18; 06/20
Dan Oden
June 2021 Appointed 08/16; Reappointed 06/17; 06/19
Kermitt W. Skinner, Jr.
June 2021 Appointed 07/19 to fill unexpired term of Fletcher Willey who resigned;
Steve Coulter
Chairman
June 2022 Appointed 03/16; Reappointed 06/18; 06/20
Danny Couch
Commissioner
June 2022 Appointed 01/17; Reappointed 06/18; 06/20

Meeting Info: Monthly, odd months in Manteo, even months in Buxton , 7:00 PM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: Members $50 per meeting Chairman $75 per meeting

History:
Robert Williams replaced Jim Bunch 6/91.
Wayne Gray replaced John Blair 7/92.
Barry Martin replaced Harry Schiffman 6/93.
Ephraim O’Neal replaced Chris Costenbader 6/94.
Floyd L. Basnight appointed to fill unexpired term of H.O. Golden 8/96.
Billy Carl Tillett replaced Wayne Gray 8/96.
Richard Johnson appointed to fill unexpired term of the late Robert Williams 1/97.
Moon Tillett appointed chairman 1/97.
Ron Tillett appointed to fill unexpired term of Richard Perkins 4/97.
DCBC appointed Moon Tillett as Chairman, Glen Miller as Vice Chairman 6/97.
Michael Davenport replaced Barry Martin 6/98.
Ervin Farrow III replaced Glenn Miller 6/01.
Lee Tugwell filled unexpired term of Moon Tillett 10/04.
Warren Judge apptd. to fill unexpired term of Richard Johnson 6/05.
Allen Burrus apptd. to fill unexpired term of Warren Judge 1/07.
Robin Mann replaced Lee Tugwell 6/07.
David May replaced Jerald Craddock 6/07.
Ernie Foster filled unexpired term of Ephraim O’Neal 2/08.
Jed Dixon replaced Robin Mann 12/11 (for term 6/11-6/13).
Jim Tobin filled unexpired term of Richard Johnson 6/13.
Danny Couch filled unexpired term of Jed Dixon 4/16.
Holly White replaced Jim Tobin 6/16.
Ronald Lowe appointed to replace Holly White who could not serve due to moving out of Dare County 8/16.
Dan Oden appointed to fill unexpired term of Arvin Midgett 8/16.
The OIWC oversees county dredging projects and waterways related issues.
OIWC membership was reduced to 9 members 6/3/02 (consent agenda)
DCBC relinquished responsibility of appointing chairman and vice chairman to the OIWC effective 9/17/02.
OIWC membership reduced to 7 members 6/03.
DCBC added another member (Steve Coulter) for a two year term ending 6/18. (3/16)
Name changed to Dare County Waterways Commission 8/15/16.
At the DCBC meeting on 1/3/17, Commissioner Danny Couch was moved from the At Large seat to the Commissioners seat. The At Large seat is vacant until a later appointment by the DCBC.
Chuck Earley was appointed to fill at large seat 6/17
Chuck Earley resigned
Chairman Woodard noted that with the previous resignation of Charles Earley, the Waterways Commission is now back to its proper composition of seven members
Natalie Perry Kavanagh replaced Ronald Lowe 6/18
Michael Flynn filled unexpired term of David May who resigned 3/19
7/19 Kermit W. Skinner, Jr. appointed to fill unexpired term of Fletcher Willey

### End of Page for Waterways Commission ###


Working Watermen Commission
The Commission for Working Watermen works to protect and enhance the commercial fishing industry in Dare County. The Commission monitors and advises the Dare County Board of Commissioners regarding pending or proposed laws, rules, regulations, fishery management plans and coastal habitat plans, as they relate to commercial fishing in the county.

Term: Staggered

Member NameTerm ExpirationAction
Steve House
Chairman
January 2023 Appointed 1/19; Reapptd. 1/21
Jamie Reibel
Charter Boat Captain
January 2023 Appointed 1/19; reapptd. 1/21
Dewey Hemilright
Commercial Fisherman
January 2023 Appointed 1/19; Reapptd. 1/20
Joey J. Vandyke
Commercial Fisherman
May 2022 3 year term; Appointed by Steve House under Commissioner Business 5/7/19;
Amanda Hooper Walters
Commercial Fisherman
May 2022 3 year term; Apptd. under Commissioners Business brought up by Steve House 5/7/19;
Joe Wilson
Commercial Fisherman
January 2023 Appointed 1/19; Reapptd. 1/20
Alana Harrison
Fish House Dealer
March 2022 Appointed 3/19;

Meeting Info: Quarterly and as needed , 00:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

History:
On January 7, 2019, at the request of Commissioner Steve House, the Board voted to approve the following items related to the reorganization of the Commission for Working Watermen:
Amend the Bylaws to add a non-voting Science Seat
Amend the Bylaws to meet quarterly and as needed, instead of monthly.
Amend the Bylaws to establish a quorum with 4 members instead of 5.
Appoint Commissioner Steve House as Chairman of the group with a 2 year term.
Appoint Jamie Reibel (Charter Boat Captain) with a 2 year term.
Appoint Joe Wilson (Commercial Fisherman) with a 1 year term.
Appoint Dewey Hemilright (Commercial Fisherman) with a 1 year term.
Appoint Sara Mirabilio to the non-voting Science Advisory seat with a 3 year term.
The Board of Commissioners was informed that the following appointments will be made at a future meeting: Fish House Dealer with a 3 year term Commercial Fisherman with a 3 year term Commercial Fisherman with a 3 year term. REVISED 1/19
Appointed Alan Harrison as Fish House Dealer with 3 year term 3/19
Sara Mirabilio (Non-Voting Science Advisor) resigned 4/19
Appointed Joey Vandyke and Amanda Hooper Walters by unanimous vote. This was done during Commissioners Business on May 7, 2019

### End of Page for Working Watermen Commission ###


Zoning Board of Adjustment - Dare County
The Board of Adjustment meets to hear variances and appeals related to land use issues in the unincorporated areas of Dare County. The Chair is appointed by the Board of Commissioners and the Planning Department serves as administrative staff for this Board.

Term: 3 Year

Member NameTerm ExpirationAction
Jay Hart
Colington Area - Chairman
May 2024 Appointed 04/05; Reappointed 05/06, 05/09, 05/12, 05/15; Appointed as chairman 11/17; Reappointed and remained chairman 5/18 Reappointed 5/21
Anna Creef
Dare Mainland
May 2023 Appointed 06/03; Reappointed 05/05, 05/08, 05/11, 05/14, 05/17; 06/20
Shelly R. Jones
Martins Point Area
May 2022 Appointed 10/17; Reappointed 5/19;
Edward Mann, Jr.
Roanoke Island
May 2023 Appointed 05/17; Reapptd. 6/20

Meeting Info: As Needed , 12:00 AM

Contact: Cheryl Anby | 252.475.5700 | cheryl.anby@darenc.com

Members Compensated: Compensation at same rate as Planning Board.

History:
Jay Hart filled unexpired term of Jacob Maestas 4/05.
Andrew Keeney replaced David Overton (alternate) 4/05.
Patricia Austin apptd. to fill unexpired term of Michael Egan 5/06.
Roland Bowser replaced Patricia Austin 5/08
Edward Mann, Jr replaced Roland Bowser 5/17
Shelly Jones filled unexpired term of David Jones who resigned 10/17
Jay Hart appointed Chairman 11/17
Tom Murphy passed away 8/20

### End of Page for Zoning Board of Adjustment - Dare County ###



### END OF DOCUMENT ###